Те представляват стомашни сокове, които се отделят, докато трае процесът на храносмилане. Тези сокове съдържат киселини и ензими, които имат важната роля да разградят продуктите, които сме приели по време на хранене. Понякога обаче, тези ензими и киселини отиват обратно към хранопровода, като по този начин създават парене в областта над стомаха, предизвикват оригване и къркорене. Появява се неприятен кисел или горчив вкус в устата.
Причините могат да са най-различни, но най-голямо влияние оказват хранителните навици.
Също така, появата на киселини зависи и от храната, която приемате. Пържените и по-мазни ястия, пикантните добавки, кетчупът и горчицата, алкохолът и газираните напитки колкото и да са ни вкусни, могат да се превърнат във враг на организма, тъй като изискват от тялото по-специални условия за обработка. За разграждането на подобни храни, е необходимо по-голямо количество стомашен сок. Част от произведените киселини и ензими попадат в хранопровода, дразнят лигавицата и предизвикват парене, кисел вкус в устата, оригване и т.н.
Някои медикаменти, които приемате, също могат да предизвикат стомашни киселини. Такива например са някои противовъзпалителни и болкоуспокояващи лекарства, които пораждат подобен неприятен ефект. Затова е препоръчително да се взимат по време на хранене, заедно с основната храна, за да се обработят по-лесно от организма.
Има случаи, когато стомашните киселини са индикатор за други здравословни проблеми като гастрит, диспепсия (лошо храносмилане) или проблемен стомах. Ако често страдате от стомашни киселини, най-добре се обърнете към личния лекар.
Има няколко варианта за лечение на киселини:
В много бабини рецепти се твърди, че ябълковият оцет, сокът от картоф или лимоновият сок помагат за успокояването на стомаха. Джинджифил и магданозъ също са сред изпитаните методи за борба със стомашните киселини. Някои хора прибягват до содата за хляб, макар, че за нея се водят спорове как и дали помага. Специалисти твърдят, че ефектът на сода бикарбонат е само временен. Докато е в стомаха, тя реагира със солната киселина от стомашния сок. Появяват се мехурчета (пълни с газ и с остатъци от стомашния сок), които като се издигнат, отиват в хранопровода и дразнят лигавицата.
Медикаменти срещу стомашни киселини - За да приемате каквито и да е мидикаменти, се допитайте до вашия лекар.
Хранете се бавно и приемайте по-малки порции храна на по-равни интервали, за да оставяте повече време за обработка на продуктите!
Не преяждайте! - Ако цял ден гладувате, после има опасност от преяждане - това води до претоварване на стомаха.
Сдъвквайте храната добре! - По този начин отделяте повече слюнка. Тя успокоява хранопровода, като отмива киселините от стените му.
Яжте повече риба, месо, варени зеленчуци и млечни продукти! - Те намаляват риска от поява на стомашни киселини.
Коментари