Тя е отговорна за освобождаването на хормони, които спомагат за регулирането на метаболизма ни. Други жизненоважни функции, на които влияе щитовидната жлеза, включват: телесна температура, тегло, дишане, централна и периферна нервна система, нива на холестерол, сърдечен ритъм, менструален цикъл, мускулна сила.
Щитовидната жлеза отделя хормони, които регулират растежа и развитието чрез скоростта на метаболизма. Тя е съставна част на ендокринната система. Под въздействието на ТSH (тиреоидостимулиращ хормон), отделян от хипофизата, щитовидната жлеза произвежда T4 (тироксин) и T3 (трийодтиронин). Тиреоидните хормони са отговорни за активацията на липидната обмяна. Функцията на хормоните е свързана още с регулиране на метаболизма, топлопродукцията и поддържането на костите.
Хипотиреоидизмът е състояние, при което щитовидната жлеза произвежда недостатъчно количество тиреоидни хормони, т.е. активността на жлезата е слаба. Ето няколко ранни признака за намалена функция на щитовидната жлеза:
Умора. Производството на енергия в тялото ни изисква определено количество хормони на щитовидната жлеза. Значителен спад в това производство води до намалени нива на енергия, което води до силно чувство на умора и слабост.
Трудна концентрация. Забравянето, трудната концентрация и намалените когнитивни способности също са издайнически признаци за проблеми с щитовидната жлеза.
Напълняване. Недостигът на тиреоидни хормони забавя метаболизма на организма. Ако наддавате килограми без да сте променили особено диетата си, вероятно това може да се дължи на намалена функция на щитовидната жлеза.
Суха кожа. Функционирането на кожата зависи от няколко хормона, един от които се секретира от щитовидната жлеза. При намалена функция се наблюдава недостатъчна секреция на себум, дори изпотяването може да е намалено.
Косопад. Растежът на косата се контролира от хормоните на щитовидната жлеза. Цикълът на растеж се нарушава при наличие на намалена функция на жлезата. Косата започва да става суха, накъсва се и губи своя блясък.
Коментари