До голяма степен нейното движение в тялото зависи от нашата активност и хранителни навици. Но също така може да бъде повлияна и от приема на лекарства и външни обстоятелства.
Вероятно веднага бихте забелязали, ако задържате течности, тъй като те се отразяват на теглото ви и вероятно ще се почувствате подути и с натежали крайници. Задържането на вода е често срещам „проблем“ при жените, които като цяло са по-склонни към това. При дамите изкарването на течностите става и по-трудно и забавя процеса на отслабване.
Ядете повече солени храни. Натрият е един от най-разпространените електролити в тялото ви и влияе значително на вашата хидратация. Ако имате твърде много или твърде малко натрий в тялото си, това ще доведе до дебалансиране на тялото и задържане на течности.
Хормонални промени. Нивата на естрогена се повишават по време на менструация, а този хормон е виновен за задържането на течности. Другият хормон виновен за същото е прогестеронът.
Стрес. Той повишава нивата на кортизол - друг хормон, който е свързан със задържането на вода. На практика той отговаря от части затова колко вода бъбреците ви връщат в тялото.
Консумация на повече въглехидрати. Те могат да доведат до задържане на вода, защото при консумацията им енергията, която не се използва веднага, се складира в черния ви дроб и мускулите под формата на гликоген. Всеки грам гликоген има прикачени 3 г вода към него. При поемане на повече въглехидрати, отколкото тялото ви се нуждае за енергия, вие складирате повече гликоген, съответно и повече течност, която ви кара да се чувствате подути.
Проблем с бъбреците. Когато работят нормално те филтрират кръвта ви, сортират течности и минерали в нея, които могат да бъдат използвани повторно от тялото, от онези, които трябва да бъдат изхвърлени като отпадъци. Ето защо, когато не функционират правилно, започвате да задържате вода.
Коментари