Той се синтезира в черния дроб и е необходим на организма за нормалното функциониране на клетки, нерви и хормони. В нашето тяло холестеролът присъства под формата на мастни киселини (липиди), които се транспортират чрез кръвта. Тези частици обикновено не се натрупват по стените на артериите, но когато има възпаление в кръвоносните съдове, липопротеин с ниска плътност (LDL), известен също като лош холестерол, образува по стените опасни плаки, които намалят еластичността на съдовете и стесняват кухината.
Свикнали сме да мислим, че храната с високо съдържание на мазнини води до високи нива на холестерола. В действителност количеството на холестерола, което влиза в нашето тяло чрез храната, играе незначетелна роля в създаването му в кръвта. Препоръчително е обаче да се съсредоточим върху ограничаване на консумацията на трансмазнини, рафинирана захар и преработени храни, които са основната причина за висок холестерол.
Зеленчуци (особено зелени). Зеленчуците са богати на антиоксиданти и следователно са много ефективни при регулиране на холестерола. Колкото повече зеленчуци консумираме, толкова по-здрави ще бъдат кръвоносните ни съдове. Листните зеленчуци като зеле, лук, броколи и артишок са особено полезни за здравето на сърдечно-съдовата ни система, тъй като те съдържат големи количества фибри.
Сурови ядки. Ядки от всякакъв вид са най-добрият източник на здравословни полиненаситени и мононенаситени мазнини. Те също са богати на фибри. Някои ядки съдържат антиоксидантни флаваноиди - растителни съединения, които подобряват здравето на артериите и ефективно намаляват възпалението и лошия холестерол особено при хора с висок холестерол и диабет.
Зехтин. Зехтинът дава забележителен терапевтичен ефект при лечението и предотвратяването на сърдечно-съдови заболявания. Той може да ни помогне значително за намаляване нивото на лошия холестерол, нормализира кръвното налягане, подобрява еластичността на стените на артериите. Също така забавя процеса на стареене в организма.
Авокадо. Авокадото съдържа витамин В6 и фолиева киселина, която помага за регулиране на нивата на хомоцистеина. То е богато на витамин Е, глутатион и мононенаситени мазнини, така необходими за здравето на сърдечно-съдовата система. Авокадото съдържа голям брой съединения, наречени бета-систостерол, които ефективно намаляват холестерола.
Пълнозърнести храни без глутен. Яденето на пълнозърнести храни е от полза на сърдечно-съдовата система, защото са отличен източник на фибри. Трябва да приемаме и безглутенови продукти като киноа, овес, елда и амарант. Те по-лесно се усвояват, не предизвикват алергични реакции и съдържат големи количества хранителни вещества.
Чесън. Чесънът е един от най-добре изследваните продукти, носещ съществени ползи за организма. Той е антиоксидант, има противовъзпалителни, антивирусни, антидиабетични и имуностимулиращи свойства. Чесънът намалява холестерола, предотвратява образуването на тромби в кръвта, намалява кръвното налягане.
1. Подпомага контролирането на нивата на холестерол и глюкоза в кръвта.
2. Съюзник на организма в противодействието срещу хипертонията.
3. Подобрява работата на черния дроб.
4. Възпрепятства натрупването на тромбоцити.
5. Представлява антихистамин.
6. Потиска образуването на тумори чрез имуномодулация или потискане на ангиогенезата.
7. Защитава клетките чрез неутрализиране на свободните радикали.
8. Има благоприятно въздействие при безсъние.
Рейши е азиатска гъба с дълга история. До 20-ти век тя е била позната само в Китай, Япония и Корея, но междувременно Западният свят и науката обръщат внимание на уникалните й свойства.
Коментари