Въпреки това, пробиотиците са важни за още много други процеси в тялото и имат ключово значение за доброто ни здраве. Пробиотиците могат да помогнат за укрепването на имунната система и борбата с бактериите, причиняващи заболявания, и пораждането на инфекции.
Kисело мляко. Киселото мляко съдържа много пробиотици; също така е с ниско съдържание на мазнини, някои видове съдържат и бактерията Lactobacillus. Киселото мляко може да се похвали с впечатляващите 20 г протеин в 200 г порция. Също така има високо съдържание на рибофлавин - витамин В, който помага на клетките ни да се поддържат здрави. Богато на минерали като калций и калий, нужни за изграждането на силни кости и поддържането на функционирането на бъбреците и сърцето. Можете да ядете кисело мляко и плодове за закуска или междинна закуска, и не само. Добавяйте го към супи, сосове и сладкиши.
Кисело зеле. Естествено ферментирали храни като кисело зеле също съдържат пробиотици. Според проучване от 2018 г., киселото зеле съдържа млечнокисели бактерии, включващи Lactobacillus brevis, пробиотик, който намалява шансовете за заразяване с грип.Киселото зеле съдържа фибри (около 3 г за чаша), калий, витамин С и витамини В. Освен това има фитонутриенти, общи за кръстоцветните зеленчуци, за които е установено, че имат свойства за борба с рака.
Кисели краставички. Както киселото зеле, киселите краставички също са отличен източник на пробиотици. Един голям буркан предлага почти 2 г фибри и 31 мг калий.
Кимчи. Азиатското кимчи се прави от зеле, червени чушки, лук и репички. Съдържа бактериите Lactococcus и Streptococcu. Изследванията показват, че също така е добър източник на други хранителни вещества, включително бета-каротин (ярък пигмент в сладките картофи, който действа като антиоксидант), витамин С и фибри (2. 4 г на 1 чаша). Можете да си приготвите кимчи и да го сервирате като гарнитура към нудълс, рамен, сандвичи, ориз и др.
Кефир. Кефирът е истинска пробиотична бомба! 1 чаша обезмаслен кефир съдържа 12 вида полезни бактерии, включително Lactobacillus, тип бактерии, за които се смята, че предотвратяват и лекуват диария и Bifidobacteria - бактерия, която може да помогне за облекчаване на диария и запек. Тъй като кефирът е ферментирал - това означава, че захарите се изяждат от активните бактерии, т.е. напитката е 99% без лактоза. Също така кефирът е отличен източник на калций. Чаша кефир съдържа 316 мг калций и 9 г протеин, което е повече, отколкото бихте открили в едно голямо яйце. Можете да се насладите на кефира, като го комбинирате и подсладите с пресни плодове или като го прибавите към смути.
Когато чревната система е неустойчива, това е ОГРОМНА предпоставка за множество заболявания!
Това се осигурява от изключителната световна формула PROBIOTIC 12 от LR. Чрез патентованите микрокапсули се гарантира оцеляването на един милиард бактерии в една капсула, разделени в 12 различни щама! Двойната микрокапсула осигурява сигурна защита при преминаването в стомаха. Следователно е напълно ефективна в чревния тракт.
Коментари