Той може да има широк спектър от отрицателни ефекти върху тялото, както в краткосрочен план, така и в дългосрочен план. Въздействието на стреса върху тялото е различно при всеки човек.
Ето някои от често срещаните начини, по които стресът може да навреди на тялото:
Стресът може да наруши нормалното функциониране на храносмилателната система, което води до симптоми като стомашни болки, лошо храносмилане, диария или запек. Хроничният стрес е свързан със състояния като синдром на раздразнените черва.
Хормонът на стреса - кортизол може да окаже влияние върху теглото. Той е частично отговорен за управлението на метаболизма ни и когато се отдели твърде много от него, може да доведе до забавянето му.
Хроничният стрес може да доведе до ускорен сърдечен ритъм, повишено кръвно налягане и свити кръвоносни съдове. С течение на времето това може да допринесе за развитието на сърдечно-съдови заболявания като хипертония, сърдечни заболявания и инсулт.
Стресът може да отслаби имунната система, което ви прави по-податливи на инфекции, заболявания и по-бавно зарастване на рани. Освен това може да влоши съществуващите автоимунни заболявания.
Стресът може затрудни заспиването и да допринесе за неспокоен сън. Това води до умора и намалена когнитивна функция.
Управлението на стреса чрез здравословни стратегии за справяне, като упражнения, техники за релаксация, социална подкрепа и търсене на професионална помощ, когато е необходимо, може да помогне за смекчаване на тези негативни ефекти върху тялото.
Препоръчваме ви:
Коментари