Чревният микробиом играе съществена роля в нашето храносмилане, имунната система и дори психичното здраве. Въпреки това, много фактори могат да нарушат баланса на добрите и лошите бактерии в нашите черва, като нездравословно харенене, стрес, лекарства.
Ето няколко начина за подобряване на чревния баланс:
Хранете се здравословно. Здравословната диета е един от най-критичните фактори за поддържане на здрав чревен микробиом. Храни, богати на фибри, пребиотици и пробиотици, подхранват полезните бактерии в червата ни. Пълнозърнестите храни, плодове, зеленчуци, бобови растения и ферментирали храни като кефир, кисело мляко, кисело зеле са отлични източници на полезни за червата хранителни вещества.
Избягвайте преработените храни. Рафинираните захари и изкуствените подсладители могат да нарушат баланса на добрите и лошите бактерии в червата ни. Също така, тези храни могат да допринесат за възпаление в червата, което води до различни храносмилателни проблеми. За да подобрите чревния баланс, най-добре е да избягвате преработените храни и вместо това да се съсредоточите върху храни, богати на хранителни вещества.
Намалете стреса. Когато сме стресирани, тялото ни освобождава хормони, които могат да повлияят негативно на здравето на червата ни. За да подобрите чревния баланс, от съществено значение е да го управлявате чрез техники за релаксация като медитация, дълбоко дишане, йога или редовни упражнения.
Пийте достатъчно вода. Водата помага за изхвърлянето на токсините и отпадъчните продукти от тялото ни, като насърчава редовното изхождане и намалява риска от запек.
Приемайте пробиотици. Пробиотиците са живи микроорганизми, които имат голяма полза за здравето ни, като насърчават растежа на полезни бактерии в червата. Включването на пробиотици към диетата помага за възстановяване на баланса на добрите и лошите бактерии в червата.
Натуралните източници на пробиотици са естествено ферментиралите храни, получени благодарение на добавянето на млечнокисела закваска. Киселото мляко е една от най-добрите и класически пробиотични храни. Друга такава храна е ферментиралото кисело зеле. Това е само малка част от списъка с полезни и богати на естествени пробиотици храни.
Освен храни, е добре да включите и прием на хранителни добавки, съдържащи различни щамове пробиотични бактерии. Препоръчваме ви:
Когато чревната система е неустойчива, това е ОГРОМНА предпоставка за множество заболявания!
Коментари