Има два основни вида пробиотици - на основата на бактерии и на основата на дрожди. Пробиотичните бактерии са три групи: млечно кисели коки, лактобацили и бифидобактерии.
Пробиотиците повишават нивата на В витамините, особено на В12. Те подобряват усвояването на хранителни вещества. Проучване показва, че при пациенти приемали пробиотици, нивата на витамин В12 са с 50% по-високи, в сравнение с контролната група при прием от три месеца.
Чрез Пробиотиците може да се предпазим от високо кръвно налягане, висок холестерол, грип и дори рак. Пробиотицте също допринасят за:
Възстановяват баланса на чревната флора и нормализират храносмилането
По-редки настинки и грипове - над 70% от имунната ни система се намира в стомаха, така че баланса на бактериите е от ключово значение. Когато обаче липсва баланс на бактериите, и имунната система не функционира правилно, тя може да възприеме като потенциална заплаха и да реагира на различни неща от храната и околната среда.
По-малко вредни ефекти от приема на антиобиотици - антибиотиците унищожават не само вредните, но и полезните бактерии, и може да отнеме до шест седмици, преди нивата им да се възстановят. Засилената консумация на пробиотици по време и след приема на антибиотици може да спомогне за създаването на защита и по-бързо възстановяване на нивата на добрите бактерии в организма.
По-малко безпокойство - голяма част от невротрансмитерите, които регулират настроението, се намират в стомаха. Така че ако стомахът ви е в добро здраве, това може да окаже положителен ефект върху начина, по който се чувствате.
Предотвратяват урогениталните инфекции.
Стопират развитието на хеликобактер пилори при язва.
На почти всеки от нас му се е налагало да приема пробиотици. Сигурно ви е правило впечатление, че при различните видове инструкциите са противоречиви. Някои производители препоръчват приемът да е преди хранене, а други - след.
Според изследване, проведено през 2011, бактериите оцеляват в най-голяма степен, ако пробиотикът е приет преди хранене (не повече от 30 минути) или по време на самото хранене.
Тук е много важно да обърнем внимание именно на храната, с която приемаме тези благотворни бактерии. Заложете на меню, в което задължително има някаква мазнина. Каква да бъде тя, е въпрос на личен избор и предпочитания. Резултатите сочат, че бактериите оцеляват в най-голяма степен, ако са приети непосредствено (или не повече от 30 минути) преди или по време на храненето, като е добре това хранене да включва някаква мазнина.
Можете да заложите на сандвич с авокадо, порция сьомга или друго, което обичате да похапвате.
Натуралните източници на пробиотици са естествено ферментиралите храни, получени благодарение на добавянето на млечнокисела закваска. Киселото мляко е една от най-добрите и класически пробиотични храни. Друга такава храна е ферментиралото кисело зеле. Това е само малка част от списъка с полезни и богати на естествени пробиотици храни.
При съвременния начин на живот и забързано ежедневие, малко семейства имат възможност в домашни условия да приготвят тези така полезни храни. Тук на помощ идва:
Пробиотиците са ключът към здравето на чревната система. За да могат червата да се облагодетелстват от положителните резултати на пробиотичните бактерии, те трябва да достигат до там в бионаличен вид.
Това се осигурява от изключителната световна формула PROBIOTIC 12 от LR. Чрез патентованите микрокапсули се гарантира оцеляването на един милиард бактерии в една капсула, разделени в 12 различни щама! Двойната микрокапсула осигурява сигурна защита при преминаването в стомаха. Следователно е напълно ефективна в чревния тракт.
Коментари