Близо 60 % от човешкото тяло е съставено от вода. До голяма степен нейното движение в тялото зависи от нашата активност и хранителни навици. Но също така може да бъде повлияна и от приема на лекарства и външни обстоятелства. Вероятно веднага бихте забелязали, ако задържате течности, тъй като те се отразяват на теглото ви и вероятно ще се почувствате подути и с натежали крайници.
В повечето случаи краткосрочното задържане на вода само по себе си не е сериозен проблем. В дългосрочен план обаче, то може да доведе до опасни ефекти върху тялото.
Ядете повече солени храни. Натрият е един от най-разпространените електролити в тялото ви и влияе значително на вашата хидратация. Ако имате твърде много или твърде малко натрий в тялото си, това ще доведе до дебалансиране на тялото и задържане на течности.
Нездравословен начин на живот. Седенето за продължителен период от време кара телесната тъкан да задържа вода. Заседналият, неактивен начин на живот също може да причини задържане на вода.
Хормонални промени. Нивата на естрогена се повишават по време на менструация, а този хормон е виновен за задържането на течности. Другият хормон виновен за същото е прогестеронът.
Прием на лекарства. Много лекарства посочват задържането на вода като страничен ефект. Сред тях са антидепресантите, бета-блокерите, лекарствата за кръвно налягане, лекарствата за химиотерапия и някои нестероидни противовъзпалителни лекарства (включително аспирин и ибупрофен).
Проблем с бъбреците. Когато работят нормално те филтрират кръвта ви, сортират течности и минерали в нея, които могат да бъдат използвани повторно от тялото, от онези, които трябва да бъдат изхвърлени като отпадъци. Ето защо, когато не функционират правилно, започвате да задържате вода.
Коментари