С течение на времето, високото кръвно налягане може да причини увреждане на кръвоносните съдове, което води до сърдечни и бъбречни заболявания, инсулт и други проблеми. Хипертонията често бива наричана „тих убиец“, тъй като може да не подскаже за себе си, а симптомите ѝ да останат незабелязани.
В повечето случаи причините за високо кръвно налягане не са много ясни, но има определени рискови фактори, които увеличават шанса от развитие на хипертония. Това са - възраст, стрес, наследственост, пол, наднормено тегло.
Вода. Поставяме я на първо място, тъй като тя е най-достъпното и най-важно средство за регулиране на кръвното налягане. Минималното количество вода, която трябва да пиете на ден е 30-40 мл на килограм тегло или повече.
Зеленчуци. Всички зеленолистни (магданоз, листата на ряпата, морковите и цвеклото, спанак и др.), моркови, целина, чесън, лук, зеле, краставици, патладжан, зелени чушки, гъби рейши, ряпа.
Плодове. Заложете на ябълки, банани, кайсии, грейпфрут, лимон, папая, червено грозде, авокадо, нар, ягоди, диня. Комбинирането на зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни с нискомаслени млечни продукти - мляко, йогурт, сирене, се свързва с по-големи ползи срещу повишено кръвно налягане, отколкото увеличеният прием само на плодове и зеленчуци.
Ядки. Ядките и семената са богати на ненаситени мазнини, протеини, витамини и минерали, и са неизменна част от здравословното и балансирано хранене. Препоръката на нутриционистите е те да присъстват във всекидневното меню, като съветът е да се избягват осолените и подсладените им варианти.
Бобови храни. Те контролират холестерола и кръвната захар, имат малко мазнини и са пълни с фибри.
Други. Червен пипер, гинко билоба, валериан, глог, лайка, зелен чай, ленено олио, лецитин, джинджифил, ябълков пектин
Препоръчително е при готвене да се използва зехтин. Според експертите, маслиновото олио е сред най-добрите готварски мазнини и не само може да допринесе за предпазване от високо кръвно налягане, но и да подобри общото здраве.
Ако високото кръвно налягане не се лекува или контролира, то допълнителното налягане върху артериите може да доведе до увреждане на кръвоносните съдове, както и на някои жизненоважни органи. Степента на щетите, които може да нанесе на организма, зависи от два фактора: сериозността на хипертонията и продължителността без вземане на мерки. Някои от възможните усложнения на високото кръвно налягане са: инсулт, инфаркт и сърдечна недостатъчност, съсиреци, аневризъм, проблеми с бъбреците, проблеми с кръвооросяването и кръвоносните съдове в очите, метаболитен синдром, проблеми с мозъка и паметта.
Затова е от изключително значение да вземем превантивни мерки и да предпазим организма си, преди да се е стигнало до сериозни проблеми!
Коментари