Деменцията е общ термин за симптоми като нарушена памет и мислене, които пречат в ежедневието. Под деменция всъщност се разбира група мозъчни увреждания, при които се нарушава мисловния процес и запаметяването. Тя често се използва за назоваване на когнитивния спад, който настъпва с напредване на възрастта при повечето хора.
Алцхаймерът е най-честата форма на деменция и засяга 60 до 80% от пациентите с деменция. Това заболяване има склонността да влошава своя ход с времето и обикновено засяга хора на възраст над 65 години. Характерното за болестта на Алцхаймер е, че веднъж открито заболяването няма как да спрем неговият ход, докато при другите видове деменция в зависимост от причината прогресията на заболяването може да бъде забавена и дори състоянието на пациентите може да се подобри за известен период от време.
Като правило, деменцията се развива бавно, в продължение на няколко години. Скоростта на развитие зависи от причината на болестта и отделните индивиди. При някои хора обикновено процесът отнема около 8-10 години. Пъвоначално е възможно да има проява само на един или два симптома от изброените.
Човек става разсеян, особено във връзка с това, което току-що се е случило
Има трудности в комуникацията. Хората не намират точните думи.
Хората започват да се губят в позната домашна обстановка.
Започва дезориентация във времето (час, ден, месец, година, сезон).
Не взема правилни решения.
Проявява безразличие към всичко.
Губи се интерес към любими занимания.
Започват чести промени в настроението (от депресия до възбуда).
Проявява се гняв и агресия в ситуации, за които няма причини.
При болестта на Алцхаймер симптомите биват два основни типа – когнитивни, т.е. свързани с паметта, и не-когнитивни, т.е. свързани с други физически и поведенчески прояви. Развитието на симптомите се дължи на структурни изменения в различни центрове на мозъка и мозъчната кора. Колкото повече се задълбочават тези изменения, толкова по-силно се изразяват симптомите в живота на пациента, което постепенно води до пълната им зависимост от околните.
Не-когнитивни симптоми (свързани с физически прояви) - в началото болните не могат да се справят с комплексни задачи и нови дейности, като най-чести са грешките при справяне с финанси, трудности при ползване на телефон и на градски транспорт. С прогресирането на болестта се нарушава изпълнението на всички дейности до степен на невъзможност за самообслужване.
Загуба на паметта, конкретно скорошната памет
Проблеми с изразяването и общуването
Трудност при заучаване на нови задачи
Неспособност за размисъл
Цялостно объркване, дезориентация във време и/или пространство
Трудност с абстрактно мислене, пропуски в преценката
Трудност при извършаването на познати дейности
Поставя предмети на грешно място
Промени в поведението и личността
Рязка смяна на настроенията
Липса на инициативност/апатия
Най-тъжното и най-страшното нещо е, че деменцията все още почти невъзможно да се лекува. С помощта на мощни лекарства лекарите правят опити да запазят човешкия мозък, но паметта не може да бъде възстановена.
Тъй като Алцхаймер е най-често срещаната форма на деменция, между 60% и 80% от всички случаи, науката непрестанно влага усилия и средства за откриване на лек и категорична превенция срещу заболяването.
Защитава клетките от оксидантния стрес, благодарение на витамин Е
Когнитивната функция се нормализира благодарение на желязото
Енергийният метаболизъм също се нормализира, благодарение на витамините B1 и B12
Нервната система започва да функционира нормално
психологическата функция също се нормализира, благодарение на витамин B12
И не на последно място умората и изтощението намаляват благодарение на желязото и отново на витамин B12.
Коментари