По закон цялото съдържание на всеки козметичен продукт трябва да е отбелязано на етикета. Въпреки, че са изписани с най-дребния шрифт и на най-скритото място, ние все пак можем да открием вредните субстанции и да изберем дали да ползваме съответния козметичен продукт или не. Ето кои са най-вредните химикали, които трябва да избягваме на всяка цена:
Парабени - Добавят се във всякакви спрейове за тяло, дезодоранти и продукти против изпотяване. Освен това се съдържат в почти всички препарати за почистване. Изключително опасни са за дамите, защото може да провокират хормонален дисбаланс, а оттам нарушения в цикъла, рискова бременност, проблеми с метаболизма. Също така са и силни алергени и могат да доведат до появата на обриви и зачервявания при хората със склонна към чувствителност кожа. Те са силни консерванти и се използват също така и в кремове, лакове и продукти за коса. Особено вредни са като съставка в рол-он дезодорантите, защото се нанасят под мишниците, близо до гърдите по този начин увеличават оnопасността от рак на гърдата
Триклозан - Активна съставка в сапуни, шампоани, дезодоранти, душ гелове, пасти за зъби, кремове, лосиони за тяло, продукти против акне, пяна за бръснене. Триклозанът нарушава действието на ендокринната система. Може да доведе до проблеми с храносмилането, срив в имунната система и дори резистентност към антибиотици. Според ново изследване тази съставка може да предизвика дори сърдечна недостатъчност и инфаркт.
Фталати - Съдържат се в множество препарати за почистване, за полиране, антистатични спрейове, лепила и бои. Добавят се в дезодоранти, спрейове за коса, лакове за нокти, но също така и в предмети в дома - пластмаси, кожи, фолиа, кожени дрехи и аксесоари, дори детски играчки. Те са особено опасни за ендокринната система. Според най-новите изследвания фталатите могат да окажат вредно действие дори върху структурата на ДНК, да доведат до безплодие, както и да увредят плода при бременност.
Оксилметоксицинамат - Токсичен продукт, който е забранен за употреба в някои от страните - членки на ЕС. Официалната причина е, че е вреден за околната среда. Истината е, че е рисков и за хората, защото може да провокира алергии, бъбречни и чернодробни проблеми. Добавя се в продукти за коса, лосиони за тяло и кремове против слънце.
Титаниев диоксид - Добавя в дезодоранти, парфюми, лакове за коса, както и в над 80% от продуктите против слънце. Под влиянието на топлината по-лесно прониква в кожата и нанася своите вреди. Може да провокира алергични реакции, дразни очите, уврежда кожния слой, пречи на отделянето на токсините от тялото, затруднява работата на бъбреците. Вреден е, когато се съдържа в продукти, които се пръскат, защото лесно се вдишва и така уврежда и белите дробове.
Триетаноламин и диетаноламин - Съдържат се в шампоани, пяна за бръснене, лосиони за лице, фон-дьо тен-и, спирали, дори и бебешки кремове. Добавят се също в домакински препарати, които образуват пяна, омекотители, препарати за почистване на фаянс, на под и на прозорци. Смята се, че водят до алергии, отслабен имунитет, както и кожни проблеми.
Натриев лаурил / лаурет сулфати SLS - Сулфатите се използват в много продукти за лична хигиена като сапуни, шампоани, пасти за зъби и други, поради дълбоко почистващите и пянообразуващите им свойства. Най-често се получават при преработката на нефт. Изследователи са установили, че причиняват неправилно развитие на очите при децата. Сулфатите проникват в очите и се задържат в мозъка, сърцето и черния дроб. Само една капка SLS се отлага в мозъка и тялото около пет дни. Ако например миете косата на деца си повече от един път в седмицата с шампоан, съдържащ SLS, това означава, че детето ви ще поддържа постоянни нива от вредното вещество в очите, мозъка и клетките си. Но SLS се поглъща директно през кожата и не е необходимо да влиза през очите.
Алуминий - Използва се в някои дезодоранти, защото помага против изпотяване. Той обаче прониква през кожата и крие множество рискове за организма. Смята се, че може да предизвика хормонален дисбаланс, алергични реакции нарушения на централната нервна система, дори деменция и рак на гърдата.
Парфюм - Терминът “парфюм” като козметична съставка обикновено представлява сложна смес от десетки химикали. Около 3000 са приблизителния им брой, който може да се използват за ароматизиране. Почти няма козметичен продукт, които да не съдържа някаква комбинация от изкуствени аромати. Голяма част от ароматизиращите съставки са алергени, могат да доведат до астма или мигрена. Анкета сред астматици установява, че продукти, съдържащи изкуствени парфюми, като одеколони и парфюми водят до пристъпи при всеки трети от четирима запитани.
Минимум 95% от всички ингредиенти в състава са длъжни да бъдат органични
Козметиката не съдържа силикони, парафини, парабени, минерални масла, изкуствени оцветители, ароматизатори, ГМО
Не използва суровини с животински произход (като масло от норка, мазнини от мармот, мазнини от други животни, както и животински колаген)
В качеството на консерванти е разрешено да се използват само консерванти с природен произход.
Не използва опаковка за съхранение на продукта, която съдържа PVC и други халогенирани полимери.
Сертификатът "Derma test" удостоверява, че всички продукти на команията се тестват само и единствено върху хора, а не върху животни
Високо съдържание на Алое Вера гел
Алое Вера в бялата козметика на ЛР лекува изгаряния, порязвания, одрасквания и проблемна или заболяла кожа
Коментари