Гастроезофагеалната рефлуксна болест е хронично заболяване, което протича с регургитация (връщане на стомашно съдържимо от стомаха към хранопровода). Този рефлукс на силно киселинния стомашен сок дразни лигавицата в долната част на хранопровода и може да доведе до неговото възпаление (езофагит).
Много хора страдат от „киселини“ от време на време. Но болестното състояние ГЕРБ се определя като рефлукс, който се случва поне 2 пъти на седмица.
Когато се храним, сдъвканата храна преминава от гърлото към горната част на хранопровода и се придвижва надолу благодарение на специфичното движение на мускулния слой на хранопровода - перисталтика. В долната част на хранопровода (непосредствено преди връзката му със стомаха) мускулният слой е задебелен и образува сфинктер - долен езогфагеален сфинктер (ДЕС). При достигане на хапката/глътката до него, той се отпуска и позволява преминаването й в стомаха, след което се затваря отново.
Ако ДЕС не се релаксира нормално или е отслабен, липсва нормалната бариера и киселинното съдържимо на стомаха може да се връща безпроблемно към хранопровода. Това води до хронично дразнене на лигавицата на хранопровода и до нейното възпаление.
Също така, има много предразполагащи фактори за възникване на рефлукс. Водеща роля имат злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето, наднорменото тегло, употребата на пикантни и мазни храни, шоколад, мента, кафе цитрусови сокове и подправки.
Парене зад гръдната кост, обикновено след хранене, което може да бъде по-силно изразено през нощта
Болка в гърдите
Трудно преглъщане
Връщане на храна или кисело-горчив сок
Усещане за „бучка“ в гърлото
Хронична кашлица
Ларингит
Нарушения в съня
С времето хроничното възпаление в долната част на хранопровода може да доведе до:
Стесняване на хранопровода
Язва на хранопровода
Предракови (преканцерозни) промени
Дългогодишното хроничното дразнене от стомашния сок може да доведе до специфични изменения в лигавицата в долната част на хранопровода (метаплазия), които са свързани с повишен риск от рак на хранопровода
Лечението почти винаги започва с препоръка за промяна в начина на живот - начина на хранене, редукция на тегло, ограничаване/спиране на тютюнопушене, алкохол, кафе и т.н. Задължително се изписват и медикаменти за намаляване на киселинността. Те биват осново три групи - антиациди (директно неутрализиращи киселото съдържимо на стомаха), H2-блокери (ранитидин, фамотидин) и инхибитори на протонната помпа PPI (омепразол, есомепразол, пантопразол и др.).
Освен това лечението вклюва и ежегоден контрол на състоянието при специалист - с гастроскопия или други методи.
Когато чревната система е неустойчива, това е ОГРОМНА предпоставка за множество заболявания!
Патентованият производствен процес на микрокапсулите предпазва бактериите, за да достигнат в непроменено състояние до мястото на действие в червата. По този начин бионаличността им е гарантирана.
PROBIOTIC12 съдържа пробиотични бактерии, като по този начин помага да се запази равновесието между "добрите" и "лошите" бактерии. Пробиотичните бактерии подобряват работата на червата, най-важният имунен орган на човека.
Повечето Пробиотици, предлагани на нашия пазар са с 5-6 щама, максимум 9, което ще рече че съдържат милиони полезни бактерии, а не милиарди.
Освен това самата капсула на ProBiotic12 от LR е специално направена да се разгражда чак в червата, преминавайки безпроблемно през стомаха - а това е много важно, за да има резултат!
Децата, независимо от тяхната възраст, също могат да приемат пробиотика, стига да могат да поглъщат капсулите цели!
Коментари