Появата на метеоризъм е широко срещано неразположение в наши дни. Характеризира се с повишено натрупване на газове в стомашно-чревния тракт, съпроводено с редица неприятни усещания и дискомфорт, които може да попречат на плановете и насторението ви.
Храната, която консумираме - Това е свързано с ферментацията на храната в червата, дължаща се на намиращите се в тях бактерии и гъбички. Ферментират продукти, които са богати на нишесте или съдържат трудноусвоими съставки. Метеоризмът се изостря при консумацията на кофеин, мазни продукти, газирани напитки, сладкиши. Способстват го и суровите зеленчуци и плодове. Някои комбинации на храни също предизвикват повишено отделяне на газове. Например съчетаването на въглехидратни (тестени) храни и месо, тесто с плодове (например комбинация от плодове и сладкиши) и др.
Храносмилателно разстройство - Бактериална или вирусна инфекция могат да нарушат естествената чревна флора. Вредните микроорганизми унищожават голямо число от полезните лакто- и бифидобактерии, които спомагат храносмилането. Започват да се отделят повече токсини и газове в червата.
Начинът на хранене - Възможно е по време на хранене да се поема и по-голямо количество въздух. Това се наблюдава при хранене с адаптирано мляко на кърмачетата, а при възрастните - когато се хранят и наред с това пият повече вода, особено газирани напитки, или разговарят, или се намират под напрежение. Процесът се наблюдава и при бързо хранене, недостатъчно сдъвкване на храната, преяждане, лягане с пълен корем.
Стомашни проблеми - При някои заболявания като гастрит, синдром на раздразненото дебело черво, пептична язва и др., метеоризмът е придружаващо явление.
Обездвижване - Движението подпомага перисталтиката на червата. В противен случай стомашното съдържимо се задържа за дълго на едно място. Това води до ферментация и отделяне на токсични вещества, от което се образуват и газовете. Процесът допълнително е усложнен, ако се приема малко вода и храненето е нередовно. Нарушава се регулацията на стомаха и може да се стигне до запек.
Прием на лекарства - Метеоризмът може да се дължи и на прием на лекарства, например антибиотици, които нарушават естествения баланс на чревната флора.
Стрес - Този фактор също не трябва да се подминава.
Обогатете менюто си с храни, спомагащи храносмилането. Комбинацията от ананас и папая, в съотношение 1:3, предотвратява метеоризма. Достатъчно е да хапвате от тези плодове редовно.
Опитайте се да се придържате към нормален режим на хранене. Хранете се на определени интервали с разнообразно, здравословно меню и поемайте продуктите спокойно, бавно, на малки порции. Ограничете консумацията на газираните напитки и на тестени и сладки изделия.
Стремете се да хапвате всеки ден по кофичка кисело мляко, съдържащо полезните лакто- и бифидобактерии.
Сокът от кисело зеле също действа благоприятно.
Подправките и пикантният състав на храната потискат образуването на газове. Питали ли сте се защо при готвене на боб се добавя джоджен, на лещата - чубрица, на други ястия се слагат магданоз, копър, кимион, а пък някои ястия на трапезата по традиция консумираме с люто? Условно-патогенните микроорганизми не понасят такова овкусяване, то свива размножаването им - а колкото по-неактивни са те, толкова червата са по-спокойни.
Някои билки също помагат при газове. Това са лайка, маточина, джинджифил и др. Приготвяйте си редовно чай от тях.
И като стана дума за билки и природни средства, едва ли има друг натурален продукт, който да се радва на толкова успешна хилядолетна традиция, като Алое Вера. Препоръчваме ви:
Коментари