Напоследък да се усетите отпочинали е явление, което ви се струва по-скоро необичайно за вас. И ако преди не сте си давали сметка, за мудността и липсата на тонус сутрин след късното лягане или буйстване на младежкия купон, сега чисто физическото ви безсилие ви се струва необяснимо.
Не пиете достатъчно вода. Според направено изследване, при загуба само на 1,5 % от водното съдържание на организма, изпитваме проблеми с настроението. Оказва се, че невроните в хипоталамуса, който е отговорен за контрола на водния баланс и регулацията на телесната температура, изпращат съобщения за промяна на настроението на останалата част от мозъка при най-ранни признаци на жажда. За да се предотврати този емоционален спад, трябва да се грижим и поддържаме организма си добре хидратиран съвсем съзнателно. Тялото ни се нуждае поне от 2 литра вода на ден, като при физическа активност и топло време количеството се увеличава.
Недостиг на желязо. При анемия се изпитва недостиг на енергия. Организмът се нуждае от желязо за получаването на пълноценни червени кръвни клетки, които да доставят на тъканите му необходимия кислород. Само че както ниското, така и високо ниво на желязо може да причини умора. При по-голямо количество от микроелемента организмът използва запасите си от някои витамини, минерали и енергия, за да се освободи от излишното.
Стрес. Хормонът на стреса кортизол е най-висок сутрин, като пада значително през нощта. Това донякъде подпомага нормалния ежедневен ритъм.
При хроничен стрес обаче, кортизолът въобще не пада през нощта, което рефлектира на съня. Ясно е, че не винаги можем да контролираме обстоятелствата, но е възможно да променим начина, по който реагираме на стрес.
Липса на движение. Хроничният стрес повишава кортизола, но и кръвната захар в организма. За да се предотврати излишното форсиране и разстройване на организма, е препоръчително да не се извършват натоварващи психиката дейности вечер, включително и работа на компютър. Друг метод е да „изхвърлите“ натрупаното напрежение чрез движение. За целта е необходимо ежедневно да се отделят 30 минути за умерени по натовареност упражнения или поне общо 75 минути за седмицата силна интензиван спортна дейност.
Дефицит на витамин В12. Ако сте ограничили месото, постите или сте вегетарианец е много вероятно да страдате от дефицит на витамин В12. Освен по умората, дефицитът на витамин В12 можете да разпознаете по сънливостта, неспособността да запомняте, липсата на концентрация, нервност, скованост и изтръпване на краката. Витамин В12 е нужен на организма за образуване на червени кръвни клетки и правилното функциониране на невроните. При дефицитът му намалява количеството кислород, който се транспортира до тъканите, което и е причина за липсата на енергия.
Практичният стик Mind Master Extreme ви осигурява бърз прилив на енергия по всяко време и навсякъде. Събира се във всеки джоб и е за директен прием.
Коментари