Вътрешността на корена може да е жълта, бяла или червена, в зависимост от разновидността му. Той е покрит с кафява кора, която може да е дебела или тънка, в зависимост от това дали е прибран узрял или не, Като подправка се използва коренът на растението. Във всяка страна го използват по-различен начин: пресен, сушен, пържен, варен. Това скромно коренище, произхождащо от Югоизточна Азия, е получило световно признание със своя отличителен вкус и впечатляващ набор от ползи за здравето. Корените на джинджифил са богати на антиоксиданти, които намаляват възпаленията, подобряват имунната функция и защитават от свободните радикали. В тази статия ще разгледаме състава на джинджифила и ще проучим многобройните му ползи.
Джинджифилът е съкровищница от биоактивни съединения, които допринасят за неговите терапевтични свойства. Някои от основните съставки включват:
Противовъзпалителни свойства. Джинджифилът е известен със своите мощни противовъзпалителни ефекти, приписвани основно на гингерол и шогаол. Тези съединения помагат за намаляване на възпалението в тялото, което прави джинджифила ценен при контролирането на състояния като остеоартрит и ревматоиден артрит.
Подпомага храносмилането. Джинджифилът отдавна се използва за облекчаване на храносмилателния дискомфорт. Намалява гаденето, повръщането и киселините. Много бременни жени намират облекчение от сутрешното гадене като консумират чай от джинджифил.
Облекчава болката. Джинджифилът има противовъзпалителни свойства и е мощно природно болкоуспокояващо. Противовъзпалителните му свойства могат да облекчат различни видове болка, включително менструални спазми, главоболие и мускулни болки.
Подкрепя имунитета. Витамините и антиоксидантите в джинджифила допринасят за силна имунна система, като помагат на тялото да се бори с инфекциите и болестите. Богатото антиоксидантно съдържание на джинджифила помага в борбата с оксидативния стрес, предпазва клетките от увреждане и потенциално намалява риска от хронични заболявания.
Сърдечно-съдово здраве. Някои проучвания показват, че джинджифилът има положително въздействие върху здравето на сърцето като регулира кръвното налягане и намалява риска от сърдечни заболявания.
Контролира теглото. Джинджифилът помага за регулиране на теглото чрез увеличаване на термогенезата (процеса на изгаряне на калории за производство на енергия) и засилва метаболизма.
Контролира нивата на кръвната захар. Някои изследвания показват, че джинджифилът понижава нивата на кръвната захар, което е полезно за хора с диабет тип 2.
ПОЛЗИ:
Коментари