Холестеролът представлява вид липид, който се движи в кръвта и е включен в структури, наречени липопротеини. Липопротеините с ниска плътност (LDL) по-често са наричани лош холестерол, тъй като те водят до развитието на атеросклеротични плаки по стените на артериите.
Образуването на голям брой плаки стеснява кръвоносните съдове, а това намалява кръвотока. Възможно е плаката да се разкъса и това да доведе до образуването на кръвни съсиреци (тромби), които да възпрепятстват снабдяването на кислород и хранителни вещества до мозъка или други жизненоважни тъкани.
От друга страна липопротеините с висока плътност (HDL) или т.нар. добър холестерол отнемат LDL холестерола от артериалните съдове и го пренасят до черния дроб, където той се преработва и изхвърля от организма.
Единственият начин да определите точно нивото на холестерола си е да направите кръвен тест. Въпреки това, някои сигнали на човешкото тяло понякога свидетелстват за болестта. По-специално учените са се научили да идентифицират симптомите по лицето.
Според проучване на Държавния университет в Ню Йорк, холестеролът може да доведе до образуване на плаки в окото, които блокират притока на кръв в очната ябълка. Това може да доведе до проблеми със зрението при пациентите и дори до слепота, ако натрупването на плака се остави непроверено.
„Един от най-сериозните и потенциално ослепяващи признаци е плака, видяна в една от малките очни артерии, известна като плаката на Холенхорст“, казват изследователите. Отбелязва се, че появата на такива плаки директно зависи от количеството лош холестерол в кръвта и ако се появи, трябва час по-скоро да потърсите консултация със специалист.
Когато нивата на холестерола са високи, под кожата могат да се развият жълтеникави образувания, наречени ксантоми (ксантелазма). Често те се появяват на клепачите. Както обясняват експертите, ксантелазмата са „ограничени жълтеникави бучки холестерол под кожата, обикновено върху или около клепачите“.
Омега 3 мастните киселини са есенциални хранителни вещества, което означава, че организмът не може да ги произвежда сам. Но те са важни за много структури и процеси в тялото. Ето защо редовният прием на тези специални мастни киселини е важен за здравето и затова е препоръчителен.
Рейши е азиатска гъба с дълга история. До 20-ти век тя е била позната само в Китай, Япония и Корея, но междувременно Западният свят и науката обръщат внимание на уникалните й свойства.
Коментари