В телата ни се съдържа около 4 г желязо. При по-ниски нива, здравето ни е изложено на риска от микроситична и хипохромична анемия. Симптомите включват умора, слабост, ниска концентрация, косопад, световъртеж, главоболие, депресивни състояния. Всички тези състояния могат да бъдат излекувани чрез получаването на достатъчно желязо чрез храната или добавки.
Варива. Белият фасул е добър източник на желязо и протеини, а също така предлага и много фибри. Те помагат за подобряване на холестерола, кръвната захар, поддържат здравословно тегло и правилното храносмилане. Подобно на фасула, лещата и нахутът са чудесен източник на протеини, фибри, витамини и минерали. Те се препоръчват на хора, които спазват строга растителна диета.
Месо и месни продукти. Доказано е, че вегетарианците и хората консумиращи в ограничени количества месо, по-често страдат от дефицит на желязо в кръвта си. Разбира се, има достойни заместители на месото. Като най-питателни храни богати на желязо може да бъдат определени дреболиите - дроб, бъбреци, сърце и мозък.
Морска храна. Скариди, миди, риба тон, октопод и още много морски обитатели са чудесен източник на веществото. Истината е, че черупчестите са за предпочитане пред обикновената риба.
Плодове и ядки. От плодовете с най-голямо изобилие на желязо са цитрусите - портокали, лимони, мандарини и грейпфрут. Кивито, сушените плодове, ягодите, смокините, сливите, сокът от сливи, боровинките, динята, пъпешът и мангото също не бива да се пропускат. Ядките са в основата на доброто здраве. Като кашуто е рекордьор с цели 6 мг на 100 г, следват го кедровите ядки и слънчогледът. От подправките може да се спрем на куркумата, риганът, индийското орехче, мащерката, ментата, кардамонът, кимионът, черният пипер и др.
Яйца и млечни продукти. Яйцето и по-точно яйчения жълтък притежава значително количество желязо. В 100 г жълтък се съдържат 7,60 мг от ценното вещество. Освен това яйцата имат и много магнезий и калций. От млечните продукти най-голямо количество се съдържа в пармезана, следва козето сирене, а на последните места се нареждат киселите млека и кашкавалите.
В началото на пролетта, когато времето е все още твърде променливо и неустойчиво, организмът ни е недостатъчно укрепнал след дългите зимни месеци, затова в най-голяма степен се нуждае от стимулиране на жизнените сили и повишаване на имунната защита. Векове наред за тази цел много народи по света използват едно съвсем непретенциозно и изключително широко разпространено растение - копривата.
Копривата е много богата на микроелементи и особено на желязо. Подходяща добавка при анемия и проблеми с кръвоносната система. Освен това, има високо съдържание на силиций, който действа страхотно върху съединителната тъкан - подкожна тъкан, хрущяли, сухожилия, стави и кръвоносни съдове. Особено положително влияние върху хора с късливи вени и капиляри, високи нива на холестерол, предразположение към образуване на съсиреци и тромби. Много добре действа на черния дроб, простатата, стомаха и бъбреците. Има особено полезно действие върху костите - при остеомиелит, артрит, остеопороза...
Всички познаваме копривата, но най-често се опитваме да избегнем контакт с нея. Погрешно. Копривата, освен способността да пари, съдържа много витамини и минерали.
ПОЛЗИ:
+ СТАБИЛИЗИРА: Подпомага кръвоносните съдове и оптимизира кръвното налягане
+ СНАБДЯВА: Подобрява дейността на сърдечно-съдовата система да снабдява с хранителни вещества
+ МЕТАБОЛИЗЪМ: Защитава клетките от оксидативен стрес
Трябва да пиете от този гел ако:
Коментари