Понятието витамини е формулирано за първи път от холандския лекар Кристиан Айкман, награден с Нобелова награда през 1896 г. за откритието, че заболяването бери-бери се дължи на използването на олющен ориз, който е беден на тиамин и забелязва, че причината е липса на едно азотно съединение. В последствие Функ предлага термина "витамин", което се оказва злополучно, тъй като много съединения от категорията на витамините не съдържат азот.
Това откритие показва колко е важна ролята на витамините в нашето хранене и че онова, което има значение за поддържане на добро здраве, е не количеството на храната, а нейното качество.
Важната роля на витамините се дължи на факта, че липсата им може да причини дори заболяване като бери-бери, което е и поводът за откриването им.
Количеството на даден витамин в храната варира в зависимост от условията на отглеждане.
Също така витамините са много неустойчиви и за съжаление се разрушават лесно. Например излагането на хранителни продукти на слънце, топлината или начинът на готвене, на съхранение или замразяване могат да имат отрицателно въздействие.
Витамините са органични молекули, необходими в малки количества на организна. Те участват в множество функции на човешкото тяло и недостатъчния им прием води до симптоми като липса на тонус, понижени защитни реакции на организма и др. и като цяло лошо настроение.
Витамините са необходими не само за правилното функциониране на организма, но са изключително ценни и за красотата. Допълнителният им прием освен на цялостното здравословно състояние помага и за по-добър външен вид, свързан с красотата. Плодовете, зеленчуците, млечните продукти, зърнените храни, рибата и месото представляват групи храни, от които ежедневно организмът си набавя витамини.
Витамините подсилват организма и стимулират най-добрите му качества, в резултат на което се подобрява външния вид. Приемът на достатъчно количество витамини помага на организма да се справи с вредните влияния на околната среда, с които се сблъсква всеки ден.
Помага за задържането на влага от кожата, докато производно на ретиноловата киселина, активната форма на витамин А, се използва в последните години за лечение на акне, което се проявява в юношеска възраст.
Ретиновата киселина също така активира синтеза на колаген в кожата и стимулира растежа на клетките. Ретиноидите като цяло са голяма група съединения, които се използват през последните години в съвременната дерматология в случаите, когато кожата е тънка, суха и при появата на бръчки.
Специално за ретинола и едно производно на витамин А се смята, че допринасят за удебеляване на кожата и са ефективни при лечението на кожни заболявания.
Те на свой ред подсилват защитата на кожата от дерматити, спомагат при лечението на акне и се използват в клетъчния метаболизъм.
Той е водно-разтворим витамин, който играе важна роля в синтеза на колаген, действа като антиоксидант и също съдейства за защитата на кожата и нейното подмладяване. Изследвания показват, че витамин С действа локално за намаляване на бръчките и подобряване на външния вид на застарялата кожа. Също така може да придаде блясък на косата.
Витамин D е проучен обстойно за действието, което може да има при псориазис, възпалително заболяване на кожата. Проучвания показват, че производните му участват във функционирането на кератиноцитите, които представляват 90% от човешката кожа.
Мастните жлези произвеждат витамин Е, като алфа-токоферол и гама-токоферол, които действат като първа линия на защита срещу замърсяване на кожата от околната среда. Оксидативният стрес се появява, когато скоростта на изчерпване на токоферол надвишава произвоството му. По този начин колкото повече витамин Е се произвежда, толкова по-силна е защитата на кожата от действието на свободните радикали*. Витамин Е също има овлажняващ ефект върху кожата.
* Свободни радикали: Това са силно реактивни молекули кислород и кислородни радикали. Произвеждат се в организма и при нормални условия го защитават. Когато се наруши балансът на производството им и неутрализирането им, свободните радикали могат да доведат до развитие на различни увреждания, като например преждевременно стареене.
Недостатъчният прием на витамини за дълъг период от време може да повлияе на външния вид. Обичайните симптоми са отпусната кожа, изтощена коса и нокти, уморени очи и др. Когато следваме балансиран начин на хранене и си набавяме всички необходими хранителни вещества, резултатът е точно обратното.
Коментари