Плочковият псориазис (Psoriasis vulgaris) е най-честата разновидност, която се проявява в около 80% от случаите. Характеризира се с като червени на цвят лезии, които са подути в резултат на възпалението. Могат да бъдат покрити от слой бяло-сребристи люспи. Тези лезии се появяват обикновено по коленете и лактите, скалпа или по кръста.
Точковият псориазис се характеризира с „точкови лезии“, които са малки червени пъпки, появяващи се по тялото и крайниците. Обикновено не са релефни като лезиите при плочковия псориазис. Точковият псориазис може да се появи за пръв път в детството или малко след него, като това може да стане внезапно.
Инвертният псориазис се проявява под формата на ярко червени лезии, които не са грапави, а гладки и блестящи. Появяват се главно по сгъвките на тялото и местата с мека кожа, например мишниците, слабините, под бюста и седалището. Това са и части от кожата, които могат да се раздразнят в резултат на търкане и/ или потене.
Пустулозният псориазис се наблюдава най-вече при възрастни и се характеризира с бели гнойни пъпки (които не са заразни, тъй като се състоят от бели кръвни телца). Тези пъпки могат да са заобиколени от зачервена кожа и да са локализирани или разпръснати.
Еритродерматичният псориазис представлява възпаление и следователно често засяга по-голямата част от повърхността на тялото. Зачервяването е последвано от отделяне на големи люспи, което причинява голяма болка и дискомфорт.
Генетика - изследванията показват, че повечето случаи на псориазис са наследствени, поради проявление на болестта в семействата на засегнатите лица. Счита се, че определени наследствени гени могат да бъдат свързани с псориазиса, но все още не е открита точната схема, по която се случва това.
Инфекции - много често инфекции участват в появата на симптомите на псориазис. Бактериите, особено стрептококите, са най-често срещаните патогени и се свързват с точковия псориазис. Инфекция с човешкия имунодефицитен вирус (HIV), макар че не е пряк причинител на псориазис, доказано увеличава вероятността за влошаване на състоянието при вече проявена болест.
Медикаменти - някои медикаменти, по-конкретно литий, лекарствата против малария и бета-блокерите имат отрицателен ефект върху псориазиса. Внезапното спиране на терапия със силни локално или орално приемани кортикостероиди има вероятност да „възвърне“ симптомите и може дори да доведе до еритродерматичен или дори общ пустулозен псориазис.
Стрес - от десетилетия е известно, че псориазисът е едно от заболяванията, които се влияят в изключително висока степен от психо-емоционалното състояние на организма. Често пациентите съобщават за отключване или обостряне на заболяването след психологичен стрес. Вредните навици, които увеличават риска от развитие на псориазис, са тютюнопушенето и консумацията на алкохол и то най-вече сред млади мъже.
Честотата на заболяването зависи от климатични и генетични фактори. По-често псориазисът се среща сред хората, населяващи северните части на земята, но е възможно да се наблюдава и при жителите на тропиците. Смята се, че заболяването засяга около 3% от населението на Земята или 125 милиона души, повечето от които са от бялата раса. Между 30 и 50% от засегнатите от псориазис хора развиват псориатичен артрит.
Симптомите на псориазис могат да варират. Когато изявата му е по-слаба, кожните изменения наподобяват обрив. При умерените му и остри форми се образуват силни зачервявания, които са покрити с бяло-сивкава груба лющеща се кожа. Размерите на тези плаки също са различни – от големината на едри монети до мащабни участъци по кожата. Най-често се образуват в областта на коленете, лактите, скалпа, дланите, долната част на краката и кръста, като сърбят и са силно чувствителни на външни дразнители. Понякога отделните плаки се сливат и така обхващат още по-голяма част от кожата.
За да се справят със симптомите на болестта, на хората им се налага да приемат редица лекарства, основно стероидни хормони, препарати на салициловата киселина и калципотриол (производно на витамин D3).
Гелообразносъдържимото на месестите листа на Алое Вера съдържа уникален коктейл от биологично - активни вещества, стимулиращи синтеза на колаген. Както е известно, колагенът помага да се запази еластичността и здравият вид на кожата. Благодарение на това алоето премахва петната, останали след лющенето на кожата. Сокът от алое понижава нивото на възпаление, лежащо в основата на псориазиса и псориатичния артрит.
Коластрата е субстанция, която по естеството си е уникална – съдържа имуноглобулини, аминокиселини и фактори на растежа, които гарантират правилно развитие, баланс в организма и подкрепят имунната система на новородените животни (бозайници).
За силна имунна система - когато чревната система е неустойчива, това е ОГРОМНА предпоставка за множество заболявания!
Гъбата рейши, която все още е сравнително непозната в западната култура, се слави с мощните си оздравителни свойства. Тя е една от най-старите символи на благосъстоянието в азиатските общества.
Рибеното масло съдържа полезни за имунната система и кожата витамини А и D. Липсата на тези витамини е често срещана причина кожата да става суха и груба, а ноктите да се разслояват. Всъщност, витамин D, съдържащ се най-много в рибеното масло, в допълнение към поддържане на оптималното съотношение на калций и фосфор в организма, стимулира имунната и нервната система, и също така активно участва в процеса на регенерация на кожата и ексфолиране на "мъртви"клетки.
Цялата регенерираща сила на Алое Вера в една кутия за успокояване, охлаждане и защита на кожата!
Коментари