Тези сокове съдържат киселини и ензими, които имат важната роля да разградят продуктите, които сме приели по време на хранене. Понякога обаче, тези ензими и киселини отиват обратно към хранопровода, като по този начин създават парене в областта над стомаха, предизвикват оригване и къркорене. Появява се неприятен кисел или горчив вкус в устата.
Въпреки че киселините се няблюдават по-често при бременност или затлъстяване, има и множество други причини, поради които могат да се появят - преяждане, пикантна или пържена храна, алкохол или кафе, тютюнопушене.
Повдигнете горната част на тялото си, докато спите. Киселините често се появяват през нощта, защото легналото положение улеснява връщането им към хранопровода. Може да облекчите появата им през нощта, като промените ъгъла на тялото си по време на сън. Повдигнете главата и раменете си над нивото на стомаха, за да може хранопровода да е наклонен надолу. Най-лесно е да се подпрете на наклонена възглавница.
Яжте малки порции. Яденето на големи ястия оказва по-голям натиск върху сфинктера, който отделя хранопровода от стомаха. Преяждането кара сфинктера да се отваря, което позволява на киселината да навлезе в хранопровода. Препоръчително е да се храните по-често, но в по-малки количества. Например, вместо да ядете три големи ястия, опитайте да резпределите тези порции на 5 по-малки.
Не прекалявайте с кафето. Пиенето на прекомерни количества кафе кара стомаха да произвежда повече киселини. Това от своя страна може да е причината за появата на неприятното състояние. Кофеинът също отпуска езофлагеалния сфинктер, което позволява на стомашното съдържание да се придвижи нагоре.
Ограничете приема на определени храни. Важно е да се избягват храни, които забавят храносмилателния процес и се задържат по-дълго в стомаха, защото колкото по-дълго са там, толкова по-вероятно е да увеличат стомашното налягане. Увеличеното стомашно нялгане, от своя страна, може да доведе до отваряне на сфинктера на хранопровода и навлизането на стомашни сокове в него. Избягвайте пържените и мазни храни, газирани напитки, пикантни добавки.
Бабини лекове. В много бабини рецепти се твърди, че ябълковият оцет, сокът от картоф или лимоновият сок помагат за успокояването на стомаха. Джинджифил и магданоза също са сред изпитаните методи за борба със стомашните киселини. Някои хора прибягват до содата за хляб, макар, че за нея се водят спорове как и дали помага. Специалисти твърдят, че ефектът на сода бикарбонат е само временен. Докато е в стомаха, тя реагира със солната киселина от стомашния сок. Появяват се мехурчета (пълни с газ и с остатъци от стомашния сок), които като се издигнат, отиват в хранопровода и дразнят лигавицата.
Коментари