Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, при което имунната ви система създава антитела, които увреждат щитовидната жлеза. Или накратко това е хроничен възпалителен процес, който разрушава тъканта на най-голямата ендокринна жлеза с вътрешна секреция. В резултат на това доста процеси, протичащи в човешкия организъм, биха нарушили нормалния си ход.
Не са известни причините защо имунната система атакува щитовидната жлеза. Някои учени смятат, че вирус или бактерия може да предизвика автоимунната реакция, докато други смятат, че може да има генетична предразположеност.
Фактори като женски пол, средна възраст, други хора от семейството с проблеми с щитовидна жлеза или други автоимунни заболявания, наличието на друго автоимунно заболяване – като ревматоиден артрит, диабет тип 1, излагане на прекомерни нива на радиация в околната среда – увеличават риска от развитие на тиреоидита на Хашимото.
Други фактори, които могат да отключат Хашимото са: инфекции, гъбички, стрес, нисък прогестерон, чревна пропускливост.
Щитовидната жлеза произвежда хормони, които са изключително важни за организма. Те регулират метаболизма, както и функцията на сърцето, храносмилателната функция, мускулите, развитието на мозъка и поддържането на костите.
Ако имате тиреоидит на Хашимото (Болест на Хашимото), щитовидната ви жлеза става уголемена. В резултат на това просто не е в състояние да направи достатъчно хормони. Без да имате достатъчно щитовидни хормони и функционираща щитовидна жлеза, много от телесните ви функции се забавят и здравето ви се влошава.
Може да не забележите признаци или симптоми на болестта на Хашимото в началото или да забележите леко уголемяване в предната част на шията (т. нар. гуша). Тиреоидитът на Хашимото обикновено прогресира бавно през годините и причинява хронично увреждане на щитовидната жлеза, което води до спад в нивата на щитовидните хормони в кръвта. Най-характерните оплаквания се появяват на по-късен етап - тогава, когато част от тъканите на жлезата са разрушени и производството на хормони в нея намалява осезаемо:
Постоянна умора - чувство на умора и липса на енергия са симптоми, свързани с много състояния, но те са силно свързани и с хипотиреоидизъм. Ако сте уморени сутрин или през целия ден след дълъг сън , това е знак, че функцията на щитовидната жлеза може да е понижена.
Липса на настроение - смята се, че производството на твърде малко хормони на жлезата може да окаже влияние върху нивата на серотонин в мозъка (хормона на доброто настроение).
Суха кожа - кожа, която е суха и сърбяща може да бъде симптом на хипотиреоидизъм. Промяната в структурата на кожата и външния вид вероятно се дължи на по-бавния метаболизъм (причинен от твърде малко производство на хормони), което намалява изпотяването. Кожа без достатъчно влага става суха.
Високо кръвно налягане – според някои лекари, хората с хипотиреоидизъм са два до три пъти по застрашени от развиване на хипертония. Една от теориите е, че малки количества от хормона на жлезата може да забави сърдечния ритъм, което влияе на силата на изпомпване на кръв от кръвоносните съдове.
Постоянно ви е студено или топло – усещането за студ или втрисане е свързано с хипотиреоидизъм.
Усещане за бучка в гърлото – бучка в гърлото може да бъде признак на разстройство на щитовидната жлеза.
Чувствате се нервни и тревожни – тревожността е симптом, свързан с хипертиреоидизъм, когато щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони. Ако имате чувството, че просто не може да се отпуснете, тя може да е с хиперфункция.
Рязко напълняване – рязкото повишаване на теглото е един от сигурните симптоми за проблем със щитовидната жлеза.
Проблем със забременяването - ако се опитвате да забременеете от дълго време без успех, това може да се дължи на недостатъчно или прекалено активна щитовидна жлеза.
Разбира се преглед при ендокринолог е повече от необходим дори и при най-малките съмнения.
Във всяка клинична лаборатория в страната бихте могли да направите изследвания, а ако вече имате проблем с щитовидната жлеза, е добре да следите поне веднъж годишно стойностите на: TSH , TAT, MAT , FT3, FT4, Витамин Д (общ) , Витамин B 12, Желязо.
Изборът на лечение при тиреоидит на Хашимото се основава на тежестта на клиничните прояви, възрастта на пациента, наличието на подлежащи заболявания, съответно приема на различни медикаменти и други фактори. Най- важното е наблюдението и правилната интерпретация на изследванията.
Както споменахме по-горе, един от факторите, допринасящи за поява на Хашимото, е чревна пропускливост.
Чревната пропускливост е нарушаването на стомашно-чревната флора. Повечето хора с Хашимото имат този проблем. Ребалансирането на бактериалната флора може да се постигне с диета и добавяне на добър пробиотик и храносмилателни ензими.
Забравете преработените, сладките и тестените храни
Намалете въглехидратите
Включете повече алкални храни
Консумирайте ферментирали храни и напитки, като кисело зеле
Когато чревната система е неустойчива, това е ОГРОМНА предпоставка за множество заболявания!
Коментари