Селенът, като минерал, е бил открит още през далечната 1817 година от шведския химик Йонс Берцелиус. С течение на времето и много проучвания е доказано, че този микроминерал има силни антиоксидантни качества, с които спомага за правилното функциониране на щитовидната жлеза, като контролира хормоните. Също така играе важна роля в поддържането на имунната система и спомага за добрия метаболизъм. Смята се, че ако лечебния минерал се комбинира с определени витамини, като А, Е и Ц, благоприятното му действие се увеличава и той би имал още по-добро влияние върху процесите във всеки организъм.
При жените - Като силен антиоксидант, селенът доста добре повлиява на женския организъм, като има чудесен ефект срещу стареенето на кожата. Също така при правилния прием се наблюдава засилване растежа на косата, намаляване на косопада и разрешаване на проблема с пърхота. Бременните жени също могат да усетят благоприятното му въздействие. Селенът предпазва от спонтанни аборти и също така подсилва имунната система на плода в утробата на майката.
При мъжете - Мъжете се нуждаят от малко повече селен, тъй като при тях запасите от минерала се намират в тестисите и в семенния канал. Това означава, че със загубата на семенна течност, се губи и голяма част от натрупания селен в мъжкия организъм.
Тялото ни алармира, когато има недостиг на селен с определени симптоми: умора, мускулна слабост, често боледуване, смущения в сърдечния ритъм, атеросклероза, повишени стойности на холестерола. Застрашени са хората живеещи в райони с бедни на селен почви, при продължително боледуване и неадекватно хранене
Имунната система също се нуждае от него, особено в комбинация с други витамини. Доказана е ползата при комбинация на селен с цинк и витамин С.
Разбира се, най-добре е да си набавим този така важен минерал чрез храната, но трябва да се има предвид, че продължителната обработка на продуктите унищожава селена. Предпочитайте прясна, нерафинирана храна. Селенът от растителните продукти се усвоява много по-добре, отколкото този от животинските продукти. Селен се съдържа в бирена мая, пшенични зародиши, риби, стриди, миди, омари, чесън, бразилски орех, слънчогледови ядки, черен дроб, масло.
Първенец по съдържание на селен е бразилският орех. Достатъчни са само две ядки дневно за да задоволят нуждите на организма от селен. Защото в 100 гр.бразилски орех се съдържат цели 1530 мкг. селен.
Пилешко месо. Това е добър източник на протеини с малко калории и мазнини. Селенът в него също не е малко - 25 мкг в 100 грама пилешко месо.
В сиренето съдържанието на селен също не е малко - 19 мкг в 100 грама, а в гъбите то е 12 мкг в същото количество.
Яйца. Варените яйца са чудесен източник на протеини, витамин Д, който е важен за профилактика на рахита и остеопорозата, и на селен. Количеството му е 31 мкг в 100 гр. яйца.
Сьомга. Тя е известна предимно с изобилието от омега 3 мастни киселини, но селенът в нея не е за подценяване. В 100 грама сьомга се съдържат 38 мкг. селен.
Обогатен с джинджифил, лимон, мед, както и имуностимулиращите витамин С, ЦИНК и СЕЛЕН
Коментари