Какво представлява посттравматичният стрес?
Посттравматичното стресово разстройство е често срещана реакция на изключително травмиращи и стресиращи събития. Те могат да са различни по характер, но всички могат да доведат до тази реакция - напр. катастрофа, загуба на особено значим и близък човек, жертва на насилие - сексуално, физическо или емоционално, преживяване на природно или друго бедствие, като напр. бомбардировка, наводнение, земетресение, присъстване на смъртта на друг човек или научаване за собствено тежко медицинско заболяване и много други.
Най-общо казано, до посттравматичен стрес (ПТС) може да доведе всяко събитие, което включва смъртна, физическа, сексуална или друг вид заплаха.
Какви са симптомите на ПТС и колко време траят?
Посттравматичното стресово разстройство е разновидно, защото нервната система и прагът на толерантност към стреса са различни за всеки човек. Най-вероятно е да развиете симптоми на ПТС в часовете или дните след травматичното събитие, но понякога това може да отнеме седмици, месеци или дори години. Понякога симптомите изглежда се появяват без причина. В други случаи те се задействат от нещо, което ви напомня за първоначалното травматично събитие, като например шум, изображение, определени думи или миризма. Симптомите се делят на няколко вида:
Постоянно преживяване на травматичното събитие:
- Натрапчиви, неприятни спомени от събитието
- Епизодични възпоменания (усещане, че събитието се случва отново пред очите ви)
- Кошмари (свързани със събитието или нещата, които са породили стреса)
- Чувство на силна покруса, когато си спомните за инцидента
- Интензивни физически реакции, напомнящи за събитието (силно сърцебиене, бързо дишане, гадене, мускулно напрежение, изпотяване)
- Избягване и притъпяване
Вина, срам или самообвинение:
- Чувство на самота
- Чувство на недоверие и предателство
- Трудност при съсредоточаване или запомняне на факти
- Депресия и безнадеждност
Избягване и притъпяване:
- Избягване на дейности, места, мисли или чувства, които ви напомнят за инцидента
- Невъзможност за запомняне на важни аспекти от травмиращото събитие
- Загуба на интерес към социални, семейни и професионални активности и живота като цяло
- Отчужденост и емоционално безразличие
- Усещане за мрачно бъдеще (не очаквате да живеете нормално, да имате кариера и семейство)
Хипербудност:
- Проблеми със съня
- Раздразнителност или гневни избухвания
- Параноя
- Нервност
- Агресивно, саморазрушително или безразсъдно поведение
- Негативни мисли и промени в настроението
Как да се справим с посттравматичният стрес и да го преодолеем по-бързо?
Травмата ви кара да се чувствате уязвими, затова е важно да си припомните, че имате силни страни и умения за преодоляване на трудностите. Опитайте се да се противопоставите на чувството си за безпомощност. Преодоляването на това усещане е ключът към преодоляването на ПТС.
-
Един от най-добрите начини да възстановите чувството си за значимост, е да помагате на другите. Опитайте се да отделите от собственото си време в името на кауза, в която вярвате. Може например да дарите кръв; да се свържете с приятел в нужда или да направите дарение на благотворителна организация.
-
Прекарвайте време сред природата. Извършването на дейности на открито, като туризъм, къмпинг, планинско колоездене, скално катерене, рафтинг, каране на ски и плуване в морето, са мощен способ за справяне със симптомите на ПТС.
-
Започнете да тренирате. Физическите упражнения карат организма да отделя ендорфин (хормона на щастието), повишават общото настроение и подобряват виждането за света. Тренировките пренасят вниманието ви от мислите за инцидента към мисли за тялото и неговите движения. Също така упражненията помагат на нервната система да се отърси от сковаващия стрес, предизвикан от травмата.
-
Отпуснете се. Приложете техники за релаксация като медитация, дълбоко дишане, масаж или йога. Те задействат сигналите на тялото за отпускане и са доказан начин за справяне с всякакъв вид стрес.
-
Яжте здравословно. Започнете деня си със закуска и поддържайте енергията си висока, а ума ясен и балансиран. Хранете се по малко през целия ден, вместо веднъж късно вечерта. Наблегнете на храни, богати на мастни киселини Омега 3. Те се съдържат в мазните риби, лененото семе и орехите и играят жизненоважна роля за емоционалното здраве.
-
И не на последно място...Наспивайте се. Липсата на сън може да предизвика гняв, раздразнителност и лошо настроение. Спазвайте режим на лягане в конкретен час, съпроводен от релаксиращ ритуал като слушайте на успокояваща музика или четене на забавна книжка.
Основното лечение на посттравматичен стрес се изразява в комбинирана терапия с медикаменти, които да намалят симптомите, антидепресанти и психотерапия. Не се колебайте да потърсите специализирана психологическа помощ.
Важно е да знаем, че това състояние е напълно обратимо и лечимо!
Освен гореизброените съвети за справяне с ПТС, може да подкрепите тялото и ума си с:
LR Комплект за Стрес, Тревожност и Лош Сън Mind-Night Master за По-малко Стрес и по-спокоен Сън
В кои случаи се нуждаеш от помощ с този комплект?
В случай на посттравматичен стрес, тревожност, депресия, нарушен сън, подтиснатост и всякакви други подобни състояния.
Зареди батериите с Mind Master през ДЕНЯ и с Night Master през НОЩТА!
Чувствай се добре в тялото си всеки ден и всяка нощ! Предотврати стреса в ежедневието си и си подари спокоен сън, за да се събуждаш по-отпочинал от всякога!
През деня:
Физическият стрес ще бъде неутрализиран, а тялото и умът ще получат нова, свежа енергия с невероятната напитка за през ДЕНЯ - Mind Master. По-дълга издръжливост, по-голяма работоспособност, повече енергия – сега това е много лесно с Mind Master!
През нощта:
Уникалният троен ефект на Night Master подпомага ритъма на съня на организма - заспиваш по-бързо, спиш по-дълбоко, събуждаш се отпочинал!
За кого е подходящ този комплект?
За всички, които са подложени на психическо и умствено натоварване - като преподаватели, лекари, адвокати, нотариуси, шофьори, IT специалисти, журналисти, ТВ- и радио-водещи, секретари, офис-асистенти, системни администратори и други.
Помогни на тялото и ума си! За по-малко стрес и по-спокоен сън!
Коментари