Паник атаката е внезапно силно чувство на страх, което активира защитни механизми на организма и поставя съзнанието в ступор. Сърдечният пулс е учестен, дишането е затруднено и на човек му се струва, че ще умре или полудее. Паник атаките понякога се случват без ясен причинител, дори могат да се появят в състояние на релаксация или преди и по време на сън. Според статистиката 35% от възрастните хора получават веднъж или повече паник атаки годишно.
Предпоставки за появата на паника са ситуации, в които човек се чувства застрашен, затворен, неспособен да избяга. Паник атаките могат да се случват както при хора, които страдат от заболявания като депресия, социална фобия и други, така и при напълно здрави иднивиди, които имат здрав и щастлив живот.
Паник атаката представлява пристъп на силна тревожност, страх и паника, който не се свързва с конкретна ситуация и възниква внезапно и непредсказуемо. Може да се случи по всяко време и на всяко място, даже и когато се намираме в покой. Симптомите се появяват рязко, достигат връхната си точка за около 10 минути и могат да бъдат изключително плашещи за човек, който не знае, че преживява паник атака. Физическите симптоми включват:
недостиг на въздух
виене на свят
изпотяване
учестен пулс
усещане за задушаване
треперене, изтръпване
мускулна слабост
Повечето симптоми на паник атаката са физически, като много пъти те са толкова остри, че човек може да сметне, че получава инфаркт. Всъщност това е често срещан проблем. Много хора често отиват в спешното отделение или викат линейки в пристъп на паник атака, смятайки, че страдат от животозастрашаващо състояние.
Въпреки че точните причини за появата на паник атака са неясни, има тенденция явлението да се среща по-често в семейството. Изглежда има връзка между появата на паник атака и значими житейски промени като: женитба, раждане на дете, смяна на работна среда. Силен стрес като смъртта на близък или роднина, развод или загуба на работа са също чести причинители на паник атаки.
Много често при жените се появяват състояния с идентична симптоматика. Те се случват по време на менструален цикъл, по време на пременопаузата и най-вече в навлизането на същинската менопауза. Причината за тези кризи е хормонална. Когато хормоните естроген и прогестерон, които са отговорни и за еластичността на съдовете, са с по-ниски нива, това рефлектира незабавно върху кръвообращението, върху кръвното налягане: то се повишава, появяват се задух, виене на свят, изпотяване, учестен пулс и съответно - страх.
Паник атаките могат да бъдат причинени и от заболявания или физически обстоятелства. При тревожност и паника е препоръчително да се посети лекар, за да изключи някое от следните състояния: хипертиреоидизъм (свръхактивна щитовидна жлеза); пролапс на митралната клапа – сърдечен проблем, възникващ, когато една от сърдечните клапи не се затваря правилно; хипогликемия (ниска кръвна захар) и др.
Тъй като симптомите започват да достигат своя пик по време на паник атака, може да се почувствате, че това изживяване никога няма да свърши. Въпреки, че може да мислите, че няма какво да направите, освен да изчакате, има някои техники, които можете да практикувате, за да намалите тежестта на симптомите си и да разсеете ума си.
Практикувайте дълбоко дишане. Задухът, като често срещан симптом, може да ви накара да се чувствате безпомощни и извън контрол. Кажете си, че задухът ви е симптом на паническа атака и, че това е само временно. След това започнете като поемете дълбоко въздух за общо четири секунди, задръжте за секунда и издишате за общо четири секунди. Продължавайте да повтаряте този модел докато дишането ви стане контролирано и стабилно. Може да добавите и физическо движение, като размърдване на краката и ръцете. Това помага за отърсване от стреса.
Използвайте техники за мускулна релаксация. Прогресивната мускулна релаксация е проста, но ефективна техника за панически разстройства. Започнете със стискане на юмрук и задържане на това стискане, като броите до 10. След като стигнете до 10, освободете стискането и оставете ръката си да се отпусне напълно. След това опитайте същата техника с краката си и след това продължете постепенно, стискайки тялото и отпускайки всяка мускулна група: крака, седалищни мускули, корем, гръб, ръце, длани, рамене, шия и лице.
Фокусирайте се върху някакъв обект. Изберете обект който можете да видите някъде пред себе си и отбележете всичко, което виждате по него. От неговия цвят и размер до всички шарки, къде може да сте виждали други като него или нещо съвсем противоположно на обекта. Можете да направите това наум или да говорите на глас на себе си или на приятел.
Установено е, че както психотерапията, така и медикаментите са ефективни за намаляване на честотата и интензивността на паническите атаки. Конкретният път на лечение ще зависи от личните предпочитания, медицинската история и тежестта на вашите пристъпи. Вашият лекар може също да ви предложи да опитате някаква форма на лекарство като част от лечението си. Тези лекарства могат да бъдат изключително полезни за управление на симптомите на паническа атака, както и за тревожност и депресия.
Също така може да включите и прием на хранителни добавки.
Полезна напитка за Метаболизма, снабдяваща организма с над 200 полезни съставки.
Трябва да пиете от този гел ако:
ПОЛЗИ:
+ СТАБИЛИЗИРА: Подпомага кръвоносните съдове и оптимизира кръвното налягане
+ СНАБДЯВА: Подобрява дейността на сърдечно-съдовата система да снабдява с хранителни вещества
+ МЕТАБОЛИЗЪМ: Защитава клетките от оксидативен стрес
Защитава клетките от оксидантния стрес, благодарение на витамин Е. Когнитивната функция се нормализира благодарение на желязото. Енергийният метаболизъм също се нормализира, благодарение на витамините B1 и B12. Нервната система започва да функционира нормално, психологическата функция също се нормализира, благодарение на витамин B12. И не на последно място умората и изтощението намаляват благодарение на желязото и отново на витамин B12.
Какви ползи носи Пробаланс?
Ползата от мастните киселини Омега-3:
Коментари