С напредването на възрастта човешкият мозък, както всички други органи, претърпява структурни и функционални промени. Намаляването на мозъчния обем в някои области с около 1% за година се съпровожда с бавно прогресиращи промени в скоростта на нервните процеси, отслабване на асоциативните и паметовите способности и постепенно задълбочаващи се нарушения в двигателните, емоционалните и поведенческите реакции.
Както отбеляза експертът, този проблем се наблюдава не само с възрастта, но все повече и сред младите хора. Така че живеещите под стрес хора не могат да реагират правилно на него, мързеливи са да водят правилен начин на живот и да се движат много.
Един от начините за забавяне на стареенето на мозъка, е запазване на социалната активност:
„Така че трябва да има поддържане на интерес към живота, да сте млади, поне отвътре, да се интересувате от всичко, да четете много, да мислите много. За да забавите стареенето на мозъка, трябва да се храните правилно" - съветва специалистът.
Консумация на морски дарове. Те съдържат полиненаситени мастни киселини и са полезни за предотвратяване на деменция.
Редовната физическа активност - това е друг начин за запазване на сивото вещество. Според телевизионният водещ, само когато сме активни, мозъкът работи. Физическата активност има добър ефект върху мозъчната дейност и подобрява мозъчната функция.
Освен това, за да се запази работата на мозъка, е необходимо да се откажете от лошите навици. Той припомня, че тютюнопушенето причинява атеросклероза на съдовете на мозъка, което от своя страна води до деменция.
Защитава клетките от оксидантния стрес, благодарение на витамин Е. Когнитивната функция се нормализира благодарение на желязото. Енергийният метаболизъм също се нормализира, благодарение на витамините B1 и B12. Нервната система започва да функционира нормално, психологическата функция също се нормализира, благодарение на витамин B12. И не на последно място умората и изтощението намаляват благодарение на желязото и отново на витамин B12.
Коментари