Цинкът е важен минерал, който се среща най-вече в най-силните мускули на тялото и се намира в особено високи концентрации в белите и червените кръвни клетки, очната ретина, кожата, черния дроб, бъбреците, панкреаса и костите. Цинкът играе жизненоважна роля в протеиновия синтез и спомага за регулирането на клетъчното производство в имунната система на човешкото тяло.
В човешкото тяло има повече от 300 различни ензими, които се нуждаят от цинк, за да функционират нормално. Изследователите вярват, че 3000 протеина от приблизително 100000 в организма се състоят от цинк предимно.
Ползите за здравето на цинкa включват правилното функциониране на имунната и храносмилателната система, контрол върху диабета, намаляване на стреса, повишаване на енергийния метаболизъм и лечение на акне и рани.
Също така, цинкът е полезен при бременност, грижа за косата, лечение на екземи, загуба на тегло, настинки, грижа за очите, загуба на апетит и много други. Ето някои от най-важните ползи:
Увеличава имунитета и се бори с грип - Цинкът често се приема като естествено лекарство за борба с настинки и симптоми на заболявания. Може да намали риска от боледуване от обикновена настинка, както и може да ускори лечебния процес. Наскоро руски учени установиха, че разболелите се от новия вирус, с дефицит на цинк, боледуват много по-сериозно, отколкото хората, които нямат дефицит на цинк.
Ускорява зарастването на рани - Цинкът е често използван в болниците като лечение при изгаряния, при определени язви и други кожни наранявания. Тъй като минералът играе критична роля в синтеза на колаген, имунната функция и възпалителната реакция, той е необходим за правилното лечение. Докато дефицитът на цинк може да забави зарастването на рани, допълването с хранителна добавка доказано ускорява възстановяването.
Балансира хормоните - Цинкът е от полза за хормоналното здраве и плодовитостта, защото играе важна роля в производството на хормони, включително за естественото повишаване на тестостерона. Също така оказва влияние и върху женските полови хормони и дори участва в създаването и освобождаването на яйца от яйчниците. Той е необходим за производството на естроген и прогестерон при жените, които подкрепят репродуктивното здраве. Цинкът е от полза за нивата на кръвната захар, защото се свързва с инсулина. Така той се съхранява адекватно в панкреаса и се освобождава, когато глюкозата навлезе в кръвообращението.
Действа като мощен антиоксидант - Цинкът е ефективен противовъзпалителен и антиоксидантен агент, който спомага в борбата с оксидативния стрес. Когато изследователи от Медицинската гимназия в Университета в Мичиган изучават потенциала на минерала при добавяне на цинк към група от 50 възрастни, те установяват, че нивата на маркерите на оксидативния стрес са значително по-ниски, спрямо плацебо група. Тези, с по-ниски нива на цинк, които не приемат хранителни добавки, имат по-високи нива на възпалителни цитокини, по-високи плазмени оксидативни стресови маркери и молекули за адхезия на ендотелиални клетки.
Поддържа сърцето здраво - Цинкът е необходим, за да се поддържа здравето на клетките в сърдечно-съдовата система, като същевременно се намалява възпалението и оксидативния стрес. Осигурява здравето на сърцето чрез поддържане на здравословен циркулационен цикъл, помагайки като естествено средство за високо кръвно налягане и регулиране в нивата на холестерола от запушени или повредени артерии.
Симптомите на силен дефицит на цинк са рядкост. Включват нарушен растеж и развитие, забавена полова зрялост, кожни обриви, хронична диария, бавно заздравяване на рани и поведенчески проблеми. По-леките форми на недостиг на цинк са по-чести, особено в развиващите се страни, където диети и начин на хранене често ограничават важни хранителни вещества. Изчислено е, че около 2 милиарда души по света имат недостиг на цинк поради недостатъчен хранителен прием. В случай, че имате дефицит на цинк, може да почувствате някои от следните симптоми:
Тъй като тялото не произвежда самостоятелно цинк, то ние трябва да си го набавяме чрез храна или хранителни добавки. Едни от най-богатите на цинк храни са:
Червено месо - Телешко, свинско, агнешко или пилешко са все добри източници на цинк, плюс богат набор от витамини от група В, които допълнително се грижат за доброто състояние на мозъка и паметта.
Нахут - С една ч.ч. нахут си набавяме 2.6 мг цинк, плюс фибри и протеин.
Стриди - Нищо чудно, че се славят като афродизиак - причината е именно високото количество цинк, който съдържат – 32 мг в 6 стриди, или 200% повече от необходимата ни дневна доза.
Тиквено семе - 10 мг в 100 г е повече от добра причина да не изхвърляте семките, когато почиствате тиквата. Вместо това ги запечете и ги добавете към салатата.
Бадеми - Тук получаваме допълнителен бонус, тъй като бадемите са богати на витамин Е, който също повишава имунитета.
Боб - Освен 0.9 мг цинк в 100 г сварен боб, си набавяме и протеин, и диетични фибри (както разтворими, така и неразтворими), които подпомагат функционирането на храносмилателната система.
Кашу - Със 100 г кашу, освен цинк, ще си набавите и богато количество полезни мазнини, както и % от необходимото ви желязо.
По всяко време да бъдем напълно защитени - това е нашата мечта. Cistus Incanus (памуклийката) може да помогне за това с полифенолите, които съдържа. Това е диворастящо растение, срещащо се предимно в слънчевите южни страни.
Капсулите съдържат 71,6% билков екстракт, както и витамин С и цинк.
Витамин C е известен със своето подсилващо имунната система действие, както и цинкът, който е един от най-известните микроелементи и има важна роля за функционирането на имунната система, тъй като участва в процесите на клетките, от които се състои тя.
Коментари