Остеопорозата е болест, която се характеризира със загубата на костно вещество и с влошено качество на костта. Костната маса зависи от генетични фактори и от условията, при които е натрупано костното вещество по време на растежа.
По време на растежа детето постепенно изгражда своя костен капитал. Това продължава от раждането до 20-годишна възраст, като периодът е разделен на две фази:
На 20 години костната плътност започва да отслабва - отначало бавно, после бързо, главно при жените в менопауза.
Рискът от остеопороза, тоест от счупвания, е голям, когато стойността на костната маса в края на растежа е слаба и загубата на костно вещество на зряла възраст - голяма. Фактори за това са ръстът и телесното тегло, но основно потенциалът на костната плътност се определя от наследствеността.
40% от натрупването на костна маса става през пубертета. Ето защо през тези години е важно редовно да се практикува спорт. Движението и подходящото хранене, обаче, не могат да направят чудеса, ако костното вещество е генетично предопределено да бъде слабо. Хранителните смущения като анорексия и булимия през пубертета, могат да благоприятстват развитието на остеопороза на зряла възраст. Колкото по-дълго продължават тези отклонения, толкова по-трудно е да бъдат поправени щетите, нанесени върху костите.
Бременност - това е другият рисков период за костите. Развитието на гръбнака на плода започва още през петата седмица на бременността. За да съхрани костния си капитал, бременната се нуждае от 1000 мг калций дневно. Минерализацията на костите на плода става през последните три месеца и особено през последния месец преди раждането. Нуждите му са толкова големи, че той „изсмуква” калция от костите на майката. Загубата на костно вещество продължава и по време на кърменето. След това костите започват да се стабилизират.
Менопауза - това е периодът, в който костното вещество се „стопява” най-бързо. Недостигът на естрогени причинява хормонален дисбаланс, което води до промяна в динамиката на костните процеси, до остеопороза и счупвания. Ниската телесна маса е друг рисков фактор за остеопороза. Редовната физическа активност е начин да се противодейства на костния дефицит. Специални упражнения за укрепване на мускулите, както и движение (поне 3 пъти седмично по 1 час), съставляват най-ефикасната програма за противодействане на остеопорозата.
Много хора страдат от заболявания на костите и ставите, особено в наши дни, когато продължителността на живота се е увеличила. Заболявания като остеоартрита и ревматоидния артрит са най-често срещаните.
+ ПОДВИЖНОСТ: Подкрепя нормалното състояние на хрущялите
+ СИЛА: Подкрепя нормалното състояние на костите
+ ЕНЕРГИЯ: Подкрепя енергийния метаболизъм и помага за намаляване на умората
Смазват ставите и възстановяват хрущялната тъкан!
Помагат за предотвратяване на:
Коментари