Той е необходим за синтеза на хормоните на кората на надбъбречната жлеза, мъжките и женските полови хормони, витамин D и жлъчните киселини.
Човешкият организъм може да синтезира до 80% от холестерола, който му е необходим. Има няколко различни измервания на този липид. "Добрият холестерол" има по-високи нива на липопротеин с висока плътност, а по-ниските нива на липопротеин с ниска плътност - наричаме "лош холестерол."
Добрият холестерол помага да се отървете от лошия и може да понижи общите нива на холестерол в организма. Нормалното съдържание в човешката кръв е около 1,3 - 3 г/л. Здрав възрастен човек има около 5 литра кръв и 6,5 - 15 грама холестерол в нея. В целия човешки организъм се съдържат общо 250 грама холестерол.
Хранете се здравословно. Преминаването към здравословен начин на хранене може да ви помогне да контролирате нивата на холестерола. За да намалите лошия и да повишите добрия липид, трябва да наблегнете на храни като: плодове и листни зеленчуци, пилешки гърди или риба, пълнозърнести храни като кафяв ориз и киноа. Едно изследване показва, че яденето на риба два пъти седмично и включването на много плодове и зеленчуци, може да понижи лошия холестерол за 12 седмици.
Отслабнете. Загубата на излишни килограми има пряко влияние върху нивата на лошия холестерол. Според проучване от 2016, жените, които губят около 8% от теглото си с диета, съдържаща здравословни мазнини, подобряват нивата на лошия холестерол. Отслабването може значително да повлияе на качеството на живот и намалява риска от сърдечно-съдови и други заболявания.
Повече физическа активност. Упражненията са много важни за понижаване на този тип липид. Това е така, защото те повишават добрия холестерол и намаляват лошия. Направени научни изследвания, показват, че хората, които тренират редовно могат да повишат нивата на добрия холестерол с 2,53 mg/dl, дори и ако не променят диетата си. Всяко едно упражнение, било то и бърза разходка в обедната почивка, има ползи за здравето.
1. Подпомага контролирането на нивата на холестерол и глюкоза в кръвта.
2. Съюзник на организма в противодействието срещу хипертонията.
3. Подобрява работата на черния дроб.
4. Възпрепятства натрупването на тромбоцити.
5. Представлява антихистамин.
6. Потиска образуването на тумори чрез имуномодулация или потискане на ангиогенезата.
7. Защитава клетките чрез неутрализиране на свободните радикали.
8. Има благоприятно въздействие при безсъние.
Рейши е азиатска гъба с дълга история. До 20-ти век тя е била позната само в Китай, Япония и Корея, но междувременно Западният свят и науката обръщат внимание на уникалните й свойства.
Коментари