Липсата на сън - какво ни причинява и до какви проблеми може да доведе?
Често ли ви се случва да забравяте неща, за които сте категорични, че ги знаете? Случайно да отделяте по-малко от шест часа за сън на денонощие?
Рядко осъзнаваме, че липсата на сън е причина за разстройство на когнитивните способности и душевното здраве. Наложил се е стереотип на мислене, че сънят е трудно постижим лукс. Но от друга страна всеизвестен факт е, че когато сънят ни през нощта е непълноценен, през деня се чувстваме не в кондиция и обратното.
Липсата на достатъчно сън влияе на ясното мислене и е причина за трудното овладяване на емоциите. От друга страна съненото състояние, което е характерно при хората, които спят недостатъчно, възпрепятства изпълнението на служебните задължения, вреди на взаимоотношенията в семейството и в последствие е причина за проблеми в поведението като изменчиво, непостоянно настроение, сприхавост, раздразнителност и депресия.
Заспиването може да се окаже трудно – заради стрес, консумация на алкохол, шумове, светлина, наличие на екран в спалнята, висока температура в помещението, неудобно легло, прекаляване с кафето, преумора... Безсънието не е случайно и винаги си има причина. Невъзможността да се заспи или накъсаният сън инцидентно обикновено не са особен проблем. Същото се отнася и за проблемите със съня за определен кратък период, дължащи се на по-високо емоционално напрежение заради някакво събитие или повече работа. В останалите случаи обаче на безсънието не бива да се гледа като незначителен проблем, тъй като то може да е свързано със здравословен, който да не подозирате. Нуждата от сън е напълно индивидуална, но според учените човек се нуждае средно от около осем часа сън в денонощие. Без значение колко точно спите, недоспиването може да отключи цял куп сериозни заболявания.
До какви проблеми може да доведе липсата на сън?
Специалисти посочват конкретна причина за рисковете за здравето:
-
Увреждане на ДНК - от наблюдаваните редовно са взимани кръвни проби, включително след нощно дежурство. Анализът на пробите показал, че липсата на сън увеличава количеството на оксидативното увреждане на ДНК и намалява способността на клетките да поправят химически увреждания и да регенерират. Това от своя страна може да доведе до развитие на сърдечно-съдови заболявания и диабет.
-
Недостатъчното е опасно - нормалната подължителност на съня при един възрастен човек не трябва да е по-малко от седем часа на ден. Тези, които пренебрегват нощното презареждане, рискуват в бъдеще да станат пациенти на психиатър.Тези, които страдат от липса на сън, не могат да вземат бързи и правилни решения в критични ситуации, защото не могат да се адаптират към променящите се обстоятелства и адекватно да вземат предвид постъпващата обратна връзка.
- Болки в сърцето, промени в захарта - хроничният недостиг на сън може да бъде свързан с болестта на Алцхаймер, уверени са учени от Калифорнийския университет в Бъркли. По време на съня в мозъка протича максималното елиминиране на токсични метаболитни продукти от обмяната на веществата - в това число и бета-амилоидните плаки. Ако не получавате достатъчно сън редовно, тези вещества се натрупват в мозъка и могат да допринесат за развитието на болестта.
Според лекари редовната липса на сън води до развитие на сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркти и инсулти. Ограничаването на съня до пет часа на ден увеличава риска от развитие на хипертония, диабет и води до намаляване на имунитета - човек започва да се разболява по-често.
Освен това хората, които не спят, са склонни да предпочитат нездравословни храни и да консумират повече сладко. Според работата на изследователите от университета в Чикаго, с липса на сън в кръвта се повишава нивото на ендоканабиноиди - вещества, които се свързват с удоволствието от яденето. Ето защо тези, които спят малко, като правило страдат от затлъстяване, смятат учените.
Пълноценният сън не е само условие за добро физическо здраве. Пълноценната почивка през нощта подобрява процеса на обучение, паметта и интуитивните ни способности.
А как да си осигурите наистина пълноценна почивка? Има решение!
Очаквайте съвсем скоро иновативното и безвредно решение за по-качествен сън!