Сенната хрема и алергиите, причинени от цъфтящи треви и дървета, са най-често свързвани с пролетта, но тези оплаквания могат да се появят и през първите есенни месеци. Хладният есенен въздух съдържа същите неприятни дразнители - полени и спори.
Тези частици могат да попаднат върху кожата, както и в очите, ушите, устата или носа, при което предизвикат понякога леки зачервявания и дискомфорт, а понякога доста тежки животозастрашаващи астматични пристъпи и аритмия.
Най-честият дразнител са полените на амброзията, Ambrosia species – растение с над 40 представителни вида само в България. Тук то цъфти от средата на август до средата на октомври, като най-голям брой полени се отчитат в края на септември. Тези алергени най-често предизвикват сърбежи, кихане, течащ или запушен нос, и парене в очите, съпроводено със сълзене. Макар да е възпрепятстващо нормалното ежедневие и работоспособност, тази алергия рядко развива животозастрашаващи усложнения.
Първите симптоми на сенна хрема са гъделичкане и сърбеж в носа, придружени от упорито кихане. Впоследствие започва водниста хрема, стига се до напълно запушен нос при оток на носните конхи (раковините, част от вътрешната структура на носа). Често болният страда от мъчителен сърбеж в очите и засилено сълзене, тъй като конюнктивата на очите също е засегната (възможен е и конюнктивит). Понякога се появява парене и сухота в гърлото. Възможни са и оток на гласните връзки с дрезгавост на гласа, покашляне, както и засягане на горните дихателни пътища с пристъпи на кашлица. В екстремни ситуации силният оток на лигавицата на бронхите води до астматични оплаквания със задух. Засегнатите се чувстват много болни и отпаднали, оплакват се от раздразнителност и умора поради нарушения сън.
Алергичната хрема не само значително понижава качеството на живот, а и подготвя пътя за други заболявания. Алергичният ринит се счита за фактор с висок риск за развитие на бронхиална астма - в 45 - 69% от случаите, като връзката между двете заболявания е доказана в редица клинични наблюдения и епидемиологични проучвания.
Много добър резултат при лечението на сенната хрема се постига при нормализиране работата на цялата храносмилателна система, тъй като неправилната работа на стомаха, черния дроб и задстомашната жлеза засилва този вид алергия. Поради това е много важно да се нормализира дейността на стомашно-чревния тракт.
За целта приемай тази тройна комбинация за период от поне 3-4 месеца, за да дадеш на тялото си една добра превенция против сенна хрема.
Кликни на изображението отдолу, за да поръчаш този комплект за превенция!
Коментари