Кожата на лактите има най-дебелия слой мъртви кожни клетки, който се нарича рогов слой или стратум корнеум. Лактите са подложени и на много триене, както когато стоите цял ден на бюро например. Освен това честото сгъване и разгъване на ръцете също "стресира" кожата. Затова е по-склонна към прекомерно усещане за сухота, която може да е болезнена.
Сухата кожа на лактите не бива да се подценява. Нужно е да предприемете някои превантивни действия. Ето и няколко полезни съвета как да се грижите за кожата на лактите:
Използвайте ексфолиант. Веднъж или два пъти седмично ексфолирайте кожата на лактите. Препоръчително е да използвате ензимен скраб или ексфолиант, най-добре продукт за лице, защото е по-щадящ. Избягвайте по-силните формули, защото изсушават кожата и може да причинят силен сърбеж. Винаги след ексфолиране нанасяйте хидратиращ крем.
Къпете се с хладка вода. Горещите душове са много вредни за кожата. Ако имате суха кожа на лактите, задължително трябва да се къпете с хладка вода. Горещата вода изсушава кожата и влошава проблема.
Намажете с кора от банан. Една малко неконвенционална идея е да обтриете лактите с вътрешната част от обелка на банан. Доказано е, че бананът притежава противогъбично и антибиотично действие и е богат на витамин С
Обърнете внимание на дрехите. Важно е те да са от естествена материя. За лактите това е особено важно. Освен че ще причинят по-малко дразнене, естествените материи няма да задушават кожата и ще попиват потта.
Намажете с вазелин. Обикновеният вазелин е най-лесният начин да обгрижите кожата на лактите. Измийте и подсушете, нанесете вазелина върху лакътя и сложете стар чорап, който сте изрязали на пръстите. Поставете го като спортна лента в сгъвката на лакътя. Останете така няколко часа. Друг вариант е да увиете лактите с прозрачно фолио за няколко часа. След като махнете фолиото, избършете със салфетка излишния вазелин.
Коментари