Съвременната наука продължава да ни показва връзките между доброто чревно здраве и функцията на имунната система, настроението, енергийните нива, здравето на кожата, автоимунитета, хроничните възпалителни състояния и разбира се, балансът в храносмилателната система. Като се има предвид, че състоянието на чревната ни микрофлора е в основата на цялостното ни здраве, за нас е от огромно значение да се стремим да се научим да я поддържаме добре балансирана.
Един от факторите, определящи доброто здраве на храносмилателните органи е чревната микрофлора. Става дума за микроорганизми, които обичайно колонизират вътрешността на дебелите черва. Някои от тях са приятелски настроени и са в полза на тялото ни. Други са по принцип патогенни, но обичайно са доминирани от приятелските и имат неутрално поведение. Успоредно с основната си функция, добрите бактерии, които се наричат също пробиотици, изпълняват още няколко:
Посредством намиращите се в червата имунни клетки подсилват цялостната имунна система на човека.
Потискат развитието на болестотворните микроорганизми и ги правят безвредни за нас.
С цялостната си жизнена дейност оказват оздравително влияние върху общото състояние на храносмилателните органи.
Алкално-киселинното равновесие в човешкия организъм е жизнено важен фактор, необходим за поддържане на доброто здраве на тялото. В резултат на дисбаланс обаче може да се стигне до появата на редица заболявания, включително и злокачествени такива. Ето някои причини за възникване на свръхкиселинност:
Неправилен режим на хранене - честа консумация на храни, произвеждащи твърде много киселина (месо, колбаси, сирене, бързи храни), стрес, тревожност, липса на сън, лекарства, цигари, кафе, алкохол
Проблеми с храносмилателните органи - стомах, черен дроб, панкреас, дебело черво
Недостатъчна функция на детоксикиращите органи - черва, кожа, черен дроб, бъбреци, бели дробове
Мускулни спазми в областта на рамото и врата, лумбаго или до спазми в краката
Агресивно поведение, лоша концентрация и неспособност за учене, мигрена и нарушения на съня
Ако кръвта ни е високо киселинна - високо кръвно налягане, аритмия, инфаркти, инсулти, разширени вени и атеросклероза
Парене зад гръдната кост, оригване и чувство на тежест, възпаления и гъбични инфекции на дебелото черво
Киселините се отделят през кожата - това води до екзема, невродермит, псориазис, акне, кожни алергии, непоносимост към слънцето, гъбични инфекции и заболявания, пигментации
Високата киселинност може да доведе до остеопориза, хронични ставни проблеми, възпаление на сухожилието, увреждане на хрущяла и артроза
Изборът на добра храна през целия живот чрез отказване от преработените храни и заменянето им с повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни може да окаже значимо положително влияние върху физическата сила и работоспособността в бъдеще, гарантирайки добро здраве до старини.
Друг начин за постигане на баланс на чревната микрофлора е като приемаме пробиотици, внесени отвън като хранителни добавки. Те много бързо се адаптират, изграждат колонии и възстановяват баланса на чревната микрофлора, разрушен по някакви причини – примерно – при прием на антибиотици.
Коментари