Забързано ежедневие, стрес, напрежение в работата могат да ни превземат до такава степен, че да забравим да се храним. А ако се храним, то в повечето случаи е нездравословно, което е предпоставка за появата на колит, гастрит и дори язва на стомаха.
Какво представлява гастритът?
Гастритът е възпаление на най-горния слой на стомашната лигавица. Сравнително често срещано заболяване е и съпътства живота на голяма част от населението. Има два вида гастрит:
-
Остър гастрит - той се проявява с остро възпаление на стомашната лигавица, вследствие на някой от следните фактори: консумация на много студена или много гореща храна; консумация на люти, пикантни или киселинни храни; натоварване на стомаха със семчести или люспести храни
-
Хроничен гастрит - характеризира се с фази на изостряне и подобрение. Този вид гастрит се развива вследствие на инфекция с бактерии - най-често Helicobacter Pylori.
Кои са причините за поява на гастрит?
Причините за гастрит са многосъставни, може да ги наречем дори претенциозни, понякога трудно установими. Най-често това са:
-
Физически или психически стрес - напрежението натрупано в тялото ни обикновено е като „висящо кълбо от въже на късане“, без значение дали е причинено от физически или психически фактор. Тези стимуланти в огромна степен влияят на начина ни на живот, хранене и почивка, с промяната на баланса и трябва да бъдат избягвани.
-
Тревожност - тревожността е подценявана емоция, а рязкото й проявление и изчезване преминава се случва в тялото ни ежедневно. Склонни сме да я подминем по отношение на „причинител“ на различни патологични заболявания, въпреки крещящите й прояви.
-
Консумация на алкохол и пушене - цигарите, в съчетание с алкохола, нарушават протичането на редица нормални процеси. Употребата им е повод за иритативен ефект върху стомашната лигавицата. И двете имат силно дразнещо действие, провокиращо повишаването киселинност в стомашния сок.
-
Helicobacter pylori - това е опасна бактерия, която се колонизира в стомаха и дванадесетопръстника. Наличието й се смята за сериозен повод не само за гастрит, но и за други сериозни гастро-интестинални заболявания.
Какви са характерните симптоми?
Възпалението на стомашната лигавица води до дискомфорт от различен характер:
-
болка и цялостно неразположение
-
киселини
-
лошо храносмилане
-
усещане за парене зад гръдната кост
-
подуване и тежест в горната част на корема.
-
гадене и/или повръщане
-
намален или липса на апетит
-
болка в корема на гладно или след нахранване и/ или подуване на корема
-
често хълцане
-
неприятен вкус в устата
Какви са начините на лечение на гастрит?
Конвенционалното лечение на гастрит включва приемане на антиацидни средства или по-съвременните инхибитори на протонната помпа, чиято дългогодишна употреба може да доведе до сериозни странични ефекти, като остеопороза или състояние, наречено хипхлорхидрия (ниска стомашна киселинност). Приемането на антиацидни хапчета е с временен ефект и е подходяща симптоматична мярка, но не осигурява излекуване на причината за възпалението на стомашната лигавица.
Ето защо здравословното, балансирано и недразнещо стомашната лигавица хранене и избягването на ежедневните храни “виновници” за симптомите, е ключът към трайното лечение на гастрита. Уверете се, че вашата диета редовно включва храни, които убиват бактерията - причинител на стомашното възпаление. Такива храни са например:
-
Броколи - хранителното вещество в броколите, наречено сулфорафан, има клинично доказан ефект при унищожаване на бактерия H. pylori в лигавицата на стомаха. Това прави броколите чудесна храна при гастрит.
-
Чесън - той е широкоспектърен антимикробен и противогъбичен агент, а бактериите H.pylori са силно чувствителни към него, което го прави добра храна при гастрит. Хората с повишена киселинност не реагират добре на чесъна, затова е добре да го консумират в малки количества.
-
Пробиотици - не ги пренебрегвайте. Проучванията сочат, че приемът на пробиотици подпомага лечението на H.pylori. Приемането на пробиотици може да помогне за увеличаване на способността на червата да абсорбират и усвояват хранителните вещества. За хора, които имат гастрит и дефицит на витамин В12, консумирането на храни с пробиотици (или приемащи пробиотични добавки) с витамини от група В може да помогне значително.
Защо е важна профилактиката?
Профилактиката на гастрита обхваща много аспекти и е разнообразна. Преди всичко лекарите акцентират върху начина на хранене. Спазването на правилен режим с редовно хранене и добро подреждане на ястията има основно значение. Важно е и да не се прекалява с приема на кофеин, тютюневи изделия, алкохол. Те умножават вредата си ако се консумират на „гладен стомах“. Повишено внимание трябва да имаме още с люти, кисели и мазни храни.
Ако и ти си от хората, които имат рефлукс, гастрит, колит и всякакви проблеми, свързани със стомаха, определено се нуждаеш от тази напитка!
LR Алое Вера гел за пиене с мед при стомашни проблеми
Заедно с подобряването на стомашните проблеми, тази напитка дава над 200 полезни съставки и подобрява метаболизма!
ПОЛЗИ:
LR Алое Вера гел за пиене с мед съдържа:
-> 90 % гел от листата на Алое Вера
-> 9 % мед
-> 75 % витамин C1 за дневна доза**
Погрижи се за стомаха си и за цялостното си здраве!
Кликни тук и поръчай!
За по-добър ефект комбинирайте с:
LR PRO12: Пробиотични бактерии за вашето добро здраве всеки ден
Ползи от приема на пробиотик от LR:
- Подсилва имунната система, благодарение на внасянето на баланс между бакктериите в червата!
- Подобрява работата на храносмилателната система, благодарение на милиардите бактерии, които обикновено наричаме "чревна микрофлора"!
- Подобрява функционирането на чревната система, което е нарушено заради стреса, нездравословната храна, честата употреба на медикаменти и антибиотици!