Чревните бактерии на фокус
Пробиотиците са живи микроорганизми, чийто прием има благотворен ефект върху здравето. Микроорганизмите не са чужди за естествената микрофлора на човешкия организъм, а напротив, те са част от нея и често могат да се изолират от микрофлората на кърмачетата.
Макар и да не е напълно известно с кои микроорганизми си служат пробиотичните щамове, тяхната функция е да поддържат баланса в чревната микрофлора.
Най-известните бактериални щамове, с които са обогатени пробиотичните хранителни добавки, спадат към бифидобактериите и лактобацилите, които се срещат в дебелото черво. Чревната микрофлора се сформира през първите години и остава непроменена през по-голямата част от живота ни като възрастни. Установено е, че тя се променя при стресови и патогенни ситуации, както и поради диети, някои условия на живот и прием на антибактериални препарати.
Опитът да се контролира консистенцията на чревната микрофлора и запазването на определени видове бактерии, които са полезни за здравето на организмза, се изучават особено усилено, тъй като това може да се окаже алтернативно лечение при някои патогенни ситуации.
Досегашните изследвания показват особено влияние на пробиотиците върху общата функция на храносмилателната система (храносмилане и усвояване), имунната система, профилактиката на рак и сърдечни заболявания. В международната библиография има редица клинични изследвания, съдържащи данни за полезното действие на различни пробиотични щамове при диария, причинена от патогенни фактори (ротавирус), прием на антибиотици. Също така се установява, че приемането на определени бактериални щамове облекчава симптомите на пациенти с Heliobacter pylori и допринася за намаляване на патогените. Използвано е и при пациенти с възпалителни заболявания на червата и на такива, принадлежащи към групата на хората в риск от заболяване от рак на дебелото черво.
Важно е да се отбележи, че всеки пробиотик има различни свойства, тъй като става въпрос за различни организми. Приемът на определен пробиотик трябва да бъде предшестван от медицински преглед.
Пребиотиците са несмилаеми хранителни съставки, които имат благотворно действие върху организма и спомагат селективно за размножаването и/или действието на видовете бактерии, които се срещат в червата.
Пребиотиците се различават от пробиотиците по това, че не съдържат живи бактерии, но спомагат за тяхното размножаване. Пребиотиците не могат да бъдат разградени от ензимите на храносмилателната система, те отиват в червата, където се използват селективно като полезни бактерии.
Въглехидратите, за които е потвърдено, че имат пребиотично действие, са преди всичко олигозахаридите на фруктозата и галактоолигозахаридите.
Интересното при тези сравнително нови съединения е техния гликемичен индекс, ниските енергийни стойности, особено подходящи за диабетици. Същевременно е доказано, че подобряват бионаличността на калций, магнезий и желязо и подпомагат липидния метаболизъм. Те подобряват състоянието при констипация и имат антибактериално действие срещу определени чревни патогени. И в заключение, има много индикации, че те могат да предпазят от рак на дебелото черво.