Магнезият е минерал с огромно значение за нашето здраве.
Той участва в над 300 биохимични реакции, поддържа функциите на клетките, помага за регулирането на калций, калий и натрий, важен е за дейността на мозъка и нервната система, костите, нормалната функция на сърцето. Може да се намери в семена, ядки, зърнени храни, зеленчуци и риба.
Недостигът на това вещество често води до нарушения на съня, безпокойство и хиперактивност. Магнезият е от жизненоважно значение за функционирането на гама-аминобутирова киселина. Тя действа като успокояващ невротрансмитер в централната нервна система - спомага за пренасянето на нервните импулси в организма и влияе на начина, по който реагираме на стреса, като контролира нивата на възбудимост и напрежение.
Включването на повече храни, богати на магнезий, предотвратява появата на дефицит и ви помага да се предпазите от някои сериозни проблеми. Ето в кои храни се съдържа най-много:
-
Спанак. Листните зеленчуци като спанак, зеле и къдраво зеле са богати на магнезий. 30 грама спанак съдържат 163 милиграма магнезий, което е около 38% от препоръчителния дневен прием за мъжете и 50% от дневния прием за жените. Листните зеленчуци също така съдържат витамин К, фолат и желязо, които са важни за здравето на костите.
-
Тиквени семки. 120 грама от тях съдържат 168 милиграма магнезий, което е около 40% от препоръчителния дневен прием за мъжете и 52% за жените. Тиквените семки също така съдържат омега-3 мастни киселини, които могат да подобрят сърдечносъдовото здраве и да намалят възпалението.
-
Бобови растения. Включват храни като боб и леща. Те са не само чудесен източник на магнезий, но и са с високо съдържание на протеини и фибри и са с ниско съдържание на мазнини. Тъй като са богати и на фибри, бобовите растения могат да ви помогнат да се почувствате по-сити за дълго време, което пък служи при отслабването.
-
Мазни риби. Освен, че съдържат магнезий, мазните риби също са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Експертите препоръчват да се яде мазна риба поне два пъти седмично, за да се намали рискът от сърдечни заболявания. Най-добрите видове, които задължително трябва да включите в диетата са сьомгата, палтусът и скумрията.
-
Банани. Те са чудесен източник на магнезий, като съдържат 61 милиграма, което е равно на 15% от препоръчителната дневна доза за мъжете и на 19% за жените. Плодовете също така съдържат калий и витамин В6, които помагат за укрепване на имунната система.
-
Ядки. Ядките са друг чудесен източник на магнезий. Те също така съдържат фибри и здравословни ненаситени мазнини, които могат да намалят риска от сърдечни заболявания. Видовете, които съдържат най-много от полезния минерал са кашу, фъстъци, орехи и лешници.
Магнезият е минерал, който регулира кръвната захар, кръвното налягане и нервната система. Въпреки, че той е основно хранително вещество, много от хората не приемат необходимата дневна доза, което може да доведе до здравословни проблеми.
Ние ви препоръчваме:
ProBalance - Соли и минерали, без които не можеш!
ProBalance съдържа алкални минерални вещества, които Вашият организъм може да извлече бързо и лесно. Ценни минерали като магнезий, калций или мед подобряват Вашия алкално-киселинен баланс.
Какви ползи носи Пробаланс?
- Снабдява с важни микроелементи и минерали, от които организма има нужда;
- Регулира киселинно-алкалния баланс и нивата на течности в тялото, благодарение на калия и натрия;
- Подобрява функционирането на мускулите, благодарение на магнезия и калция;
- Регулира кръвното налягане, благодарение на магнезия;
- Подобрява структурата на костите и зъбите, благодарение на калция;
- Помага при съсирването на кръвта, благодарение на калция;
- Подобрява производството на меланин в кожата, благодарение на медта;
- Подобрява метаболизма на глюкоза и синтеза на колаген, благодарение на медта;