От години статистиката сочи, че заболяванията на сърдечно-съдовата система са най-честата причина за смърт сред населението. Високият холестерол може да засегне всеки и е сериозно състояние, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Има фактори, които са сериозна предпоставка като гени, възраст, пол, които не са под наш контрол и няма как да им повлияем.
Какво представлява холестеролът?
Холестеролът представлява вид липид, който се движи в кръвта и е включен в структури, наречени липопротеини. Липопротеините с ниска плътност (LDL) по-често са наричани лош холестерол, тъй като те водят до развитието на атеросклеротични плаки по стените на артериите.
Образуването на голям брой плаки стеснява кръвоносните съдове, а това намалява кръвотока. Възможно е плаката да се разкъса и това да доведе до образуването на кръвни съсиреци (тромби), които да възпрепятстват снабдяването на кислород и хранителни вещества до мозъка или други жизненоважни тъкани.
От друга страна липопротеините с висока плътност (HDL) или т.нар. добър холестерол отнемат LDL холестерола от артериалните съдове и го пренасят до черния дроб, където той се преработва и изхвърля от организма.
За щастие, ако имате висок холестерол, може да предприемете няколко лесни стъпки, които ще ви помогнат да го намалите и да защитите здравето си. Необходимо е да направите промени в хранителните си навици - да ограничите приема пържени и мазни храни, на сладки и тестени изделия, както и на алкохол. Също така да подобрите физическата си активност.
Ето няколко храни, които да включите в менюто си, за да намалите високия холестерол:
-
Бадеми - те съдържат два мощни антиоксиданта - витамин Е и флавоноиди, които предпазват LDL холестерола от окисление, предшестващо развитието на плаки. Консумирайте бадемите цели, тъй като в тяхната обвивка се намира изобилно количество флаваноиди и по този начин ще си набавите максимални количества антиоксиданти. Може да размесите шепа бадеми в киселото мляко или да намажите две супени лъжици бадемово масло върху филия хляб.
-
Овесени ядки - те са богати на бета-глюкан. Това е разтворима влакнина, действаща подобно на гъба, която попива холестерола. За да ги овкусите, можете да прибавите канела или изсушени плодове към порцията овесени ядки. Друг начин е да ги смесите с киселото мляко.
-
Бобови растения - те съдържат специфичен вид разтворима влакнина, която ферментира в дебелото черво. Там полезните бактерии се хранят с нея и други въглехидрати от бобовите растения, като по този начин формират късо-верижни мастни киселини, които се транспортират в черния дроб и възпрепятстват продукцията на LDL холестерол.
-
Чесън - той има свойството да възпрепятства произвеждането на холестерол от черния дроб. Чесънът се използва доста в българската кухня, така че може да го добавите към различни супи, сосове и салати. Дори картофеното пюре ще придобие по-апетитен и здравословен вид, ако при приготвянето му прибавите печен чесън.
-
Ленено семе - то съдържа лигнани и разтворими фибри, които блокират продукцията на LDL. Препоръчително е лененото семе да се консумира смляно, защото само в този вид могат да се абсорбират пълноценно от организма хранителните съставки в него.
-
Ябълки - ябълките, особено тяхната кора и външна част, са богати на полифеноли. Това са мощни антиоксиданти, които предпазват от развитието на плаки. Пригответе ги по начин, който най-много ви допада, но за максимална полза - оставете кората им.
Aвoкaдoтo, грoздoвитe ceмки, чaят, ядкитe и рибaтa също мoгaт дa пoмoгнaт зa пoнижaвaнe нa лoшия хoлecтeрoл в кръвтa. Ocвeн тoвa кaнeлaтa пoнижaвa нивaтa нa лoшия хoлecтeрoл, прeдoтврaтявaйки рaзвитиeтo нa aтeрocклeрoзa и хипeртoния.
И не на последно място - Спортувайте!
Спортуването засилва кръвния поток в артериите и намалява риска от появата на възпаление и съсиреци. Не е нужно да тренирате твърде интензивно - достатъчно е дори да ходите пеша около 30 минути на ден
Друг начин да поддържате нивата на добрия холестерол в норма, е да приемате хранителни добавки.
Чудесно допълнение към ежедневната грижа за здравето ви е:
LR Super Omega за здравето на сърцето
Омега 3 мастните киселини са есенциални хранителни вещества, което означава, че организмът не може да ги произвежда сам. Но те са важни за много структури и процеси в тялото. Ето защо редовният прием на тези специални мастни киселини е важен за здравето и затова е препоръчителен.
Ползата от мастните киселини Омега-3:
- Намаляват опасността от сърдечно-съдови заболявания;
- Поддържат здравето на мозъка;
- Могат да предотвратят ракови образувания;
- Намаляват болката при възпаления;
- Могат да предотвратят астма;
- Редуцират риска от преждевременно раждане и малко тегло на новороденото;
- Регулират нормалните нива на холестерол в кръвта;
- Помагат да се намали кръвното налягане. (Дори и лек спад на кръвното налягане предполага сериозно намаляване на риска от сърдечен удар.)
Когато мозъка и сърцето ти работят добре, можеш да се гордееш с добро здраве!
Кликни тук и поръчай!
Като допълнение ние ви препоръчваме:
Reishi – азиатската гъба за по-добро качество на живота и в зряла възраст
Рейши е азиатска гъба с дълга история. До 20-ти век тя е била позната само в Китай, Япония и Корея, но междувременно Западният свят и науката обръщат внимание на уникалните й свойства.
Гъбата Reishi благодарение на веществата, които съдържа (тритерпентините, полизахаридите и протеогликаните), има следните свойства:
- Подпомага контролирането на нивата на холестерол и глюкоза в кръвта.
- Съюзник на организма в противодействието срещу хипертонията.
- Подобрява работата на черния дроб.
- Възпрепятства натрупването на тромбоцити.
- Представлява антихистамин.
- Потиска образуването на тумори чрез имуномодулация или потискане на ангиогенезата.
- Защитава клетките чрез неутрализиране на свободните радикали.
- Има благоприятно въздействие при безсъние.