Какво представляват хранителните добавки?
За ежедневието на съвременния човек са характерни стрес, умора, понижена физическа активност, липса на свободно време и нездравословна храна.
Домакинята в наши дни разполага с малко време и готвене, в резултат на което семейството прибягва до бързи и лесни решения като например пържене и консумиране на набързо приготвена храна. Въпреки че ежедневието на повечето хора е точно такова, факт е, че мнозинството от тях искат да променят това, твърдо решени да отдават повече значение на грижата за своя организъм.
Тази необходимост произтича от факта, че когато човек не се храни правилно, организмът не поема необходимите количества макроелементи (протеини, въглехидрати, мазнини) и микроелементи (витамини, минерали), в резултат на което се усеща липса на тонус и умора. Решението на този проблем са хранителните добавки.
Хранителните добавки са създадени не като заместител на храненето, а като допълнение към здравословното хранене.
През последните години приемането на витаминозни хранителни добавки се промени значително, хората повече са свикнали с тяхното използване, но и са по-информирани в сравнение с предходни години. Съгласно Националната агенция за лекарствата във връзка с разпространението и предлагането на хранителни продукти и с цел опазване на общественото здраве, добавките се делят на две групи в зависимост от предназначението им:
1. Хранителни добавки:
Това са хранителни продукти с цел допълване на обичайното хранене.
2. Храни за специален хранителен режим:
Това са храни, които поради специфичното си съдържание са предназначени за специален хранителен режим при определени групи от населението като например за здрави кърмачета или малки деца, за специални категории хора с нарушен метаболизъм, или за такива в специално физиологично състояние.
Хранителните добавки са:
- Хранителни продукти, компетентност на Националната агенция за лекарствата.
- Допълнение към обичайното хранене.
- Допълнителни източници на хранителни или други вещества с хранителни или физиологични действия, които се предлагат на пазара в дозирани опаковки, като например капсули, таблетки, хапчета, както и пакетчета с прах, ампули, шишенца с капкомер и други подобни форми течности или прахообразни, предназначени да се приемат по предварително определени единични количества.
Хранителните добавки не се отнасят към категорията на храните, не са лекарства, според съществуващите разпоредби за лекарствени препарати, нито са продукти, предназначени за специален хранителен режим и не са предназначени за специфични категории хора.
Според FDA (U.S.Food and Drug Administration), хранителна добавка е продукт, който се приема перорално, съдържа хранителен компонент и е предназначен да допълва храненето. Тези хранителни компоненти могат да включват: витамини, минерали, билки, аминокиселини и други вещества като например ензими.
Необходимостта от приемането на хранителни добавки зависи и от следните фактори:
- възраст и пол
- хранене
- наличието на физическа активност
- специфични патологични състояния
- генетична наследственост
Специални категории, които най-вероятно имат нужда от приемането на хранителните добавки, са:
- Вегетарианците
- Хората, които следват нискокалорична диета поради затлъстяване
- Недостатъчност, свързана с лекарства (напр. Антиепилептични)
- Малабсорбция и други хронични заболявания (като например захарен диабет тип II)
- Хората с психогенна анорексия - булимия
- Бременни и кърмачки
- Хората с повишена физическа активност
- Хора, подложени на силен стрес
- Хора в напреднала възраст
Кои използват хранителни добавки?
Ценните витамини, минерали и микроелементи се приемат от организма или чрез храната или в комбинацията й с хранителни добавки. До днес са открити 14 витамина, 7 основни неорганични елемента (минерали) и 11 микроелемента. Употребата на добавки с витамини и неорганични елементи има тенденция да се увеличава сред населението. В много европейски страни използването на добавки варира в диапазона от 15 до 20%.
Някои групи от населението, които са изложени на риск от недостатъчен прием на хранителни вещества, се облагодетелстват от ежедневното приемане на мултивитаминни продукти. Някои проучвания показват, че мултивитамините се свързват с намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и рак на дебелото черво. Безспорно е също полезното действие на фолиевата киселина срещу дефекти на невралната тръба. От друга страна разбира се, съществуват и опасения за употребата на добавки, свързани с възможни нежелани странични ефекти при приемане на големи дози.
Данни показват, че потребителите на добавки са онези, които имат по-малко нужда от тях. Това произтича от факта, че тези хора ядат плодове, зеленчуци и си набавят по-голямо количество микроелементи от храната, отколкото тези, които не употребяват добавки. Освен храненето, потребителите на добавки като цяло водят здравословен начин на живот, тъй като тренират повече и не пушат. Много възрастни, които ползват добавките заявяват, че се чувстват в по-добро състояние, имат повече енергия и предотвратяват или лекуват заболявания чрез подобряване на здравето си. В друго проучване резултатите показват, че 48% от потребителите се съгласяват, че използването на тези продукти е един лесен начин да се поддържат здрави.
В заключение, по-голяма част от проучванията показват, че употребата на добавки се съчетава със здравословен начин на живот, докато съществуват и такива, които показват, че компенсират нездравословния начин на живот.
Вертикално нарастване на продажбите на хранителните добавки
В САЩ употребата на хранителни добавки е често срещана при възрастните. През периода 1988-1994 г. над 40% от населението ги използва, докато през 2003-2006 г. те са повече от половината. Мултивитамините са най-популярни, тъй като почти 40% от жените и мъжете заявяват, че са ги употребявали през периода 2003-2006 г.
Два милиарда долара се харчат всяка година за закупуването на хранителни добавки. По-често добавки използват жените, хората в напреднала възраст, хора с висше образование, с по-нисък индекс на телесната маса (ИТМ) и по-високи нива на физическа активност. 52% от възрастните, които са участвали в проучването NHANES 1999-2000 г., заявяват, че са използвали добавка през последния месец, докато 35% казват, че редовно ги използват. Етикетите на хранителните добавки са достъпни за всички с цел по-доброто информиране на потребителя. Преди да използвате хранителна добавка, прочетете внимателно етикета, проверете срока на годност, обърнете внимание на вида на продукта (например дали са мултивитамини), формата и начина на съхранение. В днешно време е необходимо да предпазваме организма си от избора на вредните и бързо приготвени храни, които ни налага съвременния начин на живот. В заключение, хранителни добавки създават защитна мрежа, необходима за здравето, но тяхното използване не трябва да бъде неоснователно. Хората, страдащи от заболяване или принадлежащи към специална категория, винаги трябва да се консултират с лекуващия си лекар.