Фибрите са влакнини, които присъстват в определени количества в ежедневния ни хранителен режим под формата на различни растителни продукти.
Те се намират в обвивките, корите и ципите на плодовете, зеленчуците, зърнените и бобовите култури. Фибри не може да откриете в продуктите от животински произход като месо, мляко, яйца, риба.
Видове фибри.
Съществуват два вида фибри:
-
Разтворимите фибри (в краставиците, боровинките, боба, ядките) помагат храносмилането да се забави. Поради това, захарите се освобождават и абсорбират по-дълго и се регулира кръвната захар. Също се намалява холестеролът и се удължава чувството за ситост.
-
Неразтворимите фибри (в зеленолистните зеленчуци, моркови, целината, пшеничните и житни трици) съдействат на храната да премине по-бързо през храносмилателния тракт. Така предпазват от запек и помагат на токсичните вещества да не се задържат в организма.
При храносмилането на червата, с фибрите си отиват токсини и остатъци от храносмилането, мастни отлагания. Една от водещите тенденции днес е, че именно от здравето на дебелото черво зависи общото здраве на човека. Така че фибрите са особено важни.
Ето 5 причини да увеличите приема на фибри:
-
Грижат се за здравето на червата. Диетата с високо съдържание на фибри може да намали риска от развитие на хемороиди.
-
Регулират нивата на кръвната захар. Забавят усвояването на захарта и спомагат за подобряване на нивата на кръвната захар. Ако включите в диетата си неразтворими фибри, може да намалите риска от развитие на диабет тип 2.
-
Понижават нивата на холестерола. Разтворимите фибри могат да помогнат за понижаване на общите нива на холестерола в кръвта чрез понижаване на липопротеините с ниска плътност или "лошия" холестерол.
-
Спомагат за постигане на здравословно тегло. Храните с високо съдържание на фибри, обикновено са по-засищащи, затова и спомагат за намаляване на риска от преяждане.
-
Нормализират изхождането. Диетичните фибри увеличават теглото и размера на изпражненията ви и ги омекотяват.
Кои храни съдържат фибри?
Фибрите може да откриете в храни като: нишестени, каша, овесени трици, пълнозърнест хляб, сладки картофи, бобови култури, грах, зелен боб, моркови, броколи, царевица,ябълки, круши, горски плодове, сливи, банани, бадеми, лешници и др.
Как да увеличим приема на фибри?
- Добавете плод към закуската си
- Добавете семена или ядки в менюто си
- Добавяйте бобови култури към ястията си
Друг начин за набавяне на фибри са хранителните добавки. Ние ви препоръчваме:
Fiber Boost от LR за вътрешна лекота и по-слабо усещане за глад
Fiber Boost е хранителна добавка с влакнини и хром
Фибрите са важни компоненти в храненето ни, защото ни помагат да се чувстваме по-добре отвътре навън. В забързаното ежедневие при небалансирано хранене често приемаме твърде малко фибри. FiberBoost с високо съдържание на фибри от 3 различни източника помага за изравняване на този недостиг. А стевията осигурява приятен сладък вкус - без допълнителна захар и калории
- Високо съдържание на фибри от 3 различни източника;
- С натуралната сладост на стевията;
- За повече благосъстояние в ежедневието;
- За приятно усещане на тялото.