Причините, поради които хората боледуват повече през есенно-зимния сезон, се дължат на няколко неща: стоене в затворени помещения и рядко проветряване, мръсният въздух навън, ниските температури, при които вирусите виреят по-добре.
Най-често обаче, причината да боледуваме е нашата отслабена имунна система, която не успява да се справи с по-честите атаки на вирусите.
Съществуват два основни типа имунитет - вроден и придобит.
-
Вроденият имунитет е първата защитна линия на тялото ви. Когато инфекциозен агент като бактерия или вирус, се опита да нахлуе в тялото ни, той незабавно се сблъсква с вродената имунна система, която има няколко компонента, всеки от които действа, за да ограничи достъпа до тялото. Първият компонент включва физически бариери, като кожата и дихателните пътища. Докато кожата е почти непробиваема, дихателните пътища са покрити със секрети и слуз, които улавят инфекциозните агенти. Но ако въздухът, който дишаме, е сух, липсата на влага може да изсуши тези секрети и да помогне на вирусите и бактериите да се застоят в тялото. Втората линия на защита се състои от химически фактори като ензими, които помагат на тялото да унищожи нашествениците. Наред с тези ензими има специализирани бели кръвни клетки, наречени фагоцити, които поглъщат нежелани бактерии и вируси.
-
Ако тези защитни сили от вродената имунна система се провалят обаче, придобитата имунна система се активира и извиква няколко бели кръвни клетки, за да изпълнят своята мисия. Това е мястото, където навиците и начинът на живот стават изключително важни. Ежедневните навици играят важна роля за поддържането на здрав имунитет. Най-просто казано, някои неща, които правим, подобряват естествената ни защита, докато други потискат имунната функция.
Ето 5 ежедневни навика, които подсилват имунната система:
-
Спете достатъчно. Сънят е от решаващо значение за мозъка, сърцето и имунната система, така че е важно да получите необходимото количество, което е около седем до осем часа на нощ. Без достатъчно сън нашите NK клетки намаляват и получаваме повишаване на така наречените възпалителни цитокини, които допринасят за множество здравословни проблеми като ревматоиден артрит и болестта на Крон.
-
Спортувайте. Всички знаем, че редовните тренировки са подходящи както за поддържането на добра фигура, така и за цялостното ни благополучие. Според учените, при последователните упражнения имунните ни клетки се увеличават и с това се засилва имунитетът ни. Разбира се, не трябва да прекаляваме, за да не се контузим или да претоварим тялото и да си създадем повече проблеми.
-
Поддържайте здравословно тегло. Теглото не е само причина за хронични здравословни състояния - то също може да понижи имунната функция. Проучвания показват, че затлъстелите хора имат понижени нива на лимфоцити и NK клетки, които след това могат да доведат до понижено имунно функциониране.
-
Починете си от стреса. Осигурете си ежедневни почивки от стреса, в които да помислите само за вас и за спокойствието си. Дори ежедневните стресови фактори като крайни срокове, дълги опашки в магазина и задръстванията, могат да причинят промени в имунитета.
-
Заложете на растителна диета. Човек е това, което яде. Това означава, че ако ядете голям брой растителни храни, ще зареждате тялото си с хранителни вещества, от които имунната ви система се нуждае, включително витамини В12, калций, желязо, цинк и йод. Можете да намерите изобилие от всички тези хранителни вещества в режими за пълноценно хранене, фокусирани върху растенията.
Друг начин за трайно подсилване на имунитета е:
Течна коластра за Мощно подсилване на имунната система
Коластрата е субстанция, която по естеството си е уникална – съдържа имуноглобулини, аминокиселини и фактори на растежа, които гарантират правилно развитие, баланс в организма и подкрепят имунната система на новородените животни (бозайници). Образува се в млечните жлези на майката. Това е първата храна, приемана след раждането от малките теленца. Тя помага на новородените да оцелеят през първите дни на живота си. След напускане на матката, където са били защитени от имунната система на майката, те са беззащитни. Само благодарение на коластрата те могат да създадат собствена имунологична защита и да „спрат“ вирусите, бактериите и гъбичките, които атакуват слабите им организми.
Коластрата:
- Подсилва имунната система;
- Дарява с повече жизненост;
- Полезна при автоимунни заболявания;
- Преборва бактериите и вирусите;
- Полезна при висока температура;
- Препоръчва се изключително за новородени бебета и бременни жени!