FAQ: Слънцезащитни продукти

1. Ако използвам продукт с по-висок защитен фактор, при това в голямо количество, мога ли без всякакво притеснение да се излагам на слънце?

Не! По-високият слънцезащитен фактор е за определена група хора: хора с кожни заболявания, чието състояние се влошава при излагане на слънце, или малки деца.

Фактор 30 е достатъчен за средностатистическата част от хората. Но ако слънцезащитният продукт не се използва правилно, колкото и висок да е защитният фактор, той не може да подейства като сигурна защита от UVA и UVB лъчите.

2. Кое е по-добре - да стоя на слънце с висок защитен фактор или на сянка без слънцезащитен продукт?

Слънчевите лъчи могат да достигнат до нас дори когато мислим, че сме защитени на сянка. При облачно време 80% от тях преминават през облаците. Ето защо трябва да се използва слънцезащитен продукт с достатъчно висок фактор.

3. Ако не правя слънчеви бани на плажа, а само плувам, нуждая ли се въпреки това от слънцезащита?

Слънчевите лъчи достигат до нас, дори когато плуваме. Освен това водата не може да ги филтрира. Единствената разлика е в това, че опасността от слънчево изгаряне във водата не е толкова голяма, както когато лежим неподвижни на плажа. Освен това почерняването по време на движение винаги е по-красиво.

4. Нуждая ли се от слънцезащитно средство, когато почернявам все повече с течение на лятото?

Действително необходимостта от слънцезащита е най-голяма в началото на лятото, когато кожата все още е твърде светла. При почерняване на кожата може постепенно да намалите фактора. Потъмнялата кожа поема 90% от B-лъчите, но не и A-лъчите. Ето защо независимо от това, колко е потъмняла кожата, трябва винаги да ползваме слънцезащитни продукти.

5. Съществуват ли водоустойчиви слънцезащитни продукти и какво означава това? Достатъчно ли е едно нанасяне или трябва повторно да се нанася от тях?

Дори водоустойчивите продукти изгубват 50% от ефикасността си при влизане във водата. Затова е необходимо да се нанасят отново след всяко излизане от водата.

6. За какво трябва да внимавам при слънцезащитните продукти за моето бебе?

Бебетата и децата се нуждаят от продукти с висок слънцезащитен фактор - например 30 или 50. Редовното нанасяне е много важно. Всеки път, когато се излага на слънце, детето трябва да е намазано с крем. Слънчевите изгаряния в детска и юношеска възраст повишават опасността от рак на кожата.

7. Какво можем да направим, за да се предпазим от вредното въздействие на слънцето?

Трябва много добре да познаваме степента на издръжливост на кожата си и да не се излагаме на слънце, когато то грее най-силно, както и да нанасяме редовно слънцезащитни продукти.

8. За какво трябва да внимавам, за да съм сигурен, че съм направил правилния избор?

Добрият слънцезащитен продукт трябва да защитава както от UVA, така и от UVB-лъчите. Това трябва да се вижда добре на опаковката. Но това не е достатъчно. Слънцезащитното средство, което наистина предпазва, трябва да съдържа силни антиоксидантни съставки като витамин E и C, както и хидратиращи вещества. Уверете се, че продуктът, който купувате, отговаря на вашите индивидуални потребности.

9. Вярно ли е, че слънцезащитните продукти трябва да се нанасят известно време преди слънчевите бани и кога е най-добре да се прави това?

Половин час преди слънчеви бани е достатъчно, за да може слънцезащитният продукт да подейства и за да сте защитени от слънцето. Ако обаче го нанесем едва когато вече сме на плажа, съставките не могат да подействат и той в крайна сметка не ни предпазва от UV-лъчите. Така те могат да проникнат в кожата и да разрушат клетките, чиято функция е да допринасят за възстановяване на кожата. Също толкова важно е да нанасяме повторно слънцезащитното средство всеки път след къпане или интензивно изпотяване (например при спорт).

10. Съдържат ли слънцезащитните продукти химически съставки и какви проблеми могат да предизвикат те при по-продължително използване?

Добавянето на химически съставки е необходимо при слънцезащитните продукти, тъй като те ги правят трайни. Тези средства за защита трябва да запазят свойствата и текстурата си при различни условия. Много повече проблеми може да предизвика липсата на такива съставки.

11. Защо кожата ми изглежда сякаш се лющи, когато използвам кремообразни слънцезащитни продукти?

Тези продукти поради своята особена текстура не попиват веднага в кожата. Напротив, остават на повърхността като защитна мембрана, която с течение на деня изсъхва, и кожата изглежда сякаш се лющи.

12. Мога ли да използвам слънцезащитния продукт на моето бебе?

Разбира се, стига да сте сигурни, че не страдате от кожно заболяване, което изисква дори още по-висок фактор от този за деца.

13. Мога ли да използвам слънцезащитните продукти за тяло и за лицето си?

Слънцезащитните продукти за тялото и лицето имат различна текстура и са предназначени за различни зони. Ето защо за лицето използваме кремове, а за тялото - лосиони. Ако нямате слънцезащитен продукт за лицето, е по-добре да ползвате този за тяло и за кожата на лицето, отколкото изобщо да не се предпазите.

Слънцезащитните продукти на LR са идеални за нанасяне и на лицето и на тялото.

 

Кликни и разгледай предложенията за защита от вредните лъчи на слънцето:

Кликни и разгледай предложенията за защита от вредните лъчи на слънцето: