Няколко плюса на бавното хранене

В днешно време животът се развива динамично и трескаво – бързаме за работа, после бързаме към вкъщи, правим всичко на крак и дори храненето се превръща в стремително поглъщане. Все не ни достига време за спортуване, за диета, за общуване с приятели. В крайна сметка натрупваме вътрешен стрес и излишни сантиметри и килограми по талията и седалището.

Бавното хранене

Чували ли сте за движението slow food? Зародило се е в слънчева Италия в знак на протест срещу многобройните открити ресторанти и вериги за бързо хранене. Ако ви е писнало от ядене на крак и искате да получавате от храната не само калории, но и наслада и здраве, „бавното хранене“ е точно за вас. Мислите си, че системата включва нещо сложно и трудно? Нищо подобно – ще трябва просто да отхапвате малки парченца от обичайната си храна, да ги сдъвквате бавно и старателно, усещайки всеки един нюанс на вкуса и изпитвайки пълна наслада от ястията. Храненето трябва да се превърне в своеобразен ритуал, а не в просто поглъщане на калории. Впрочем, хранейки се бавно ще забележите, че можете да изяждате много по-малки количества храна, без да се чувствате по-малко заситени от нея. И това не е единственото предимство на бавното хранене. Нека видим кои са другите пет.

1. Контрол над теглото

Всички знаем, че излишните килограми се появяват в резултат на поемане на количество калории, надвишаващо физиологичната потребност от енергия за жизнените функции и движението. Като добра и старателна домакиня организмът си запазва излишните калории „за черни дни“ под вид на мастни натрупвания. Ако постоянно се храните на крак, няма да можете да контролирате количеството храна, от което се нуждае организмът ви. Вълчият глад ще ви кара да се тъпчете неограничено и да поемате поне 25 % повече храна от необходимото. Ако се храните бавно, тялото ще започне да получава калории още по време на ядене, повишавайки съдържанието на глюкоза в кръвната плазма и мозъка. Ще има време да анализира нивото й, да си направи извода, че организмът е нахранен и да изключи апетита. Така ще ядете с една трета по-малко от обикновено. И при това ще се чувствате сити, а не претъпкани до пръсване. Ако си изградите навика да се храните бавно, автоматично ще намалите и излишните си килограми.

2. Удоволствието от храната

В забързания си ритъм на живот често забравяме, че храната не е просто начин да се заредим с калории, а и източник на удоволствие и наслада. Трудно ще получите удоволствие дори и от най-вкусното ястие, ако просто го погълнете, почти без да дъвчете и без да усетите пълноценно вкуса му. Организмът произвежда хормони на удоволствието, когато сме спокойни и щастливи, когато изпитваме наслада. А основната роля на тези хормони е да се борят със стреса и да елиминират последиците от него. Замислете се кое ястие най-много ви се яде, така че да ви потекат лигите при самата мисъл за него. Идете в кухнята, сгответе си го седнете на красиво подредена маса. Забравете за всичките си задачи и задължения и по време на храненето усетете всички подправки и всички нюанси на вкуса – кисело, солено, пикантно или сладко... Не можете да отречете, че е приятно да се храните спокойно и с наслада. Пробвайте и ще видите, че настроението ви ще се подобри, ще се отпуснете, а проблемите ви ще отидат на заден план поне за един час!

3. Нормализиране на храносмилането

Учили ли са ви като малки да предъвквате всяка хапка десетки пъти? Прави са били. По научни данни при активно дъвчене храносмилането се активизира и продуктите се усвояват по-пълноценно. Нормализира се дейността на чревния тракт и храносмилателните проблеми изчезват. Ако предъвквате продължително храната, ще отделяте и достатъчно слюнка за овлажняването и началното храносмилане на продуктите. Това се отнася най-вече за въглехидратите, които се разграждат частично под действието на фермента амилаза, съдържащ се в слюнката. Освен това добре сдъвканата храна се смесва по-равномерно със стомашния сок и така става по-лесно достъпна за ферментите. В резултат на това се усвоява по-добре, без да натоварва излишно панкреаса и черния дроб. Освен това бавното хранене може да реши и проблемите със запека. Той обикновено възниква заради сухостта на храната – парчетата храна не успяват да се разградят и образуват запушвания в червата. Ако започнете да се храните бавно и внимателно, ще събудите у себе си желанието да ядете вкусни и полезни продукти, да се храните разнообразно. Различните бързи закуски, подправени обилно с подправки, оцветители и вкусови добавки ще започнат да ви се струват все по-непривлекателни. Докато собственоръчно приготвената пържола с гарнитура и свежа салата ще ви се види още по-апетитна. Можете да поглезите себе си и приятелите си с вечеря в хубав ресторант с вкусни и полезни ястия. Сигурно сте забелязали, че в реномираните заведения порциите никога не са големи. Ястията са изискани и трябва да се консумират бавно и с наслада. При това обаче от такъв ресторант ще излезете не по-малко сити, тъй като ястията са добре балансирани и дават чувство за ситост без преяждане.

4. Възможност да бъдете себе си

Съвременният начин на живот изисква от нас постоянно да играем някакви роли. Редките минути почивка ще ви дадат възможност да забравите за проблемите си, да останете насаме със себе си, да се успокоите и да помислите за вътрешния си свят. Къде по-приятно и правилно ще е да го направите, ядейки бавно вкусна храна. Ще изпитвате удоволствие от вкуса, ще си спомняте хубави моменти от живота си и по този начин ще се борите със стреса и стареенето, тъй като отделяните при удоволствие ендорфини ще помогнат на тялото ви да се поддържа във форма и да се съпротивлява на негативните външни фактори. Нищо чудно, че течението за бавно хранене е дошло от страната на истинските гурмани – Италия. Ако има хора на този свят, които разбират от вкусно хапване без бързане, това са италианците. Пробвайте и вие да се храните бавно и много скоро ще видите колко големи предимства има то пред бързото ядене на крак.

hotnews.bg