За да поддържаме баланса в тялото си, консумацията на алкални храни е много важна, тъй като киселинната среда допринася за появата на различни здравословни проблеми.
Много от тях се появяват и развиват именно, когато този баланс се наруши и средата стане киселинна. За съжаление, пазарът е пренаситен с храни с високо съдържание на калории и киселинност. Като добавим към нездравословното хранене и стреса и токсичните вещества, отделяни в околната среда, не е изненадващо, че има все повече болни хора по света. Въпреки това, има храни, богати на антиоксиданти и основни хранителни вещества, които поддържат pH на кръвта (киселинно-алкалния баланс) под контрол.
Ето някои от тях:
-
Спанак. Една от най-пълноценните храни по отношение на хранителната стойност е спанакът. Той е богат на хлорофил, алкализиращо вещество, което е много полезно за кръвта. Спанакът е богат на калций, желязо и витамин К, които не само подпомагат балансирането на pH, но и подкрепят кръвоносната система и костите. Кълновата зелена салата, от своя страна, е източник на антиоксиданти и витамини А и С, които поддържат функцията на имунната система.
-
Краставици. Със своето ниско съдържание на калории и високо съдържание на вода, краставиците са идеален източник за хидратация и алкализация. Те съдържат минерали като калий и магнезий, които помагат в регулирането на водния баланс в тялото.
-
Авокадо. Отличава се с високото си съдържание на мононенаситени мазнини, които не само помагат в алкализацията, но и подпомагат здравето на сърцето. Освен това, авокадото е източник на калий, витамин Е и фолиева киселина, които поддържат централната нервна система и засилват имунитета. Авокадото помага за понижаване на нивата на лошия холестерол.
-
Броколи. Те са пълни със съединения, като глюкозинолати и фибри, които не само подпомагат алкализацията, но и имат антиоксидантни свойства. Този зеленчук е източник на хлорофил, антиоксиданти и диетични фибри, които намаляват киселинността на кръвта и спомагат за елиминирането на токсините. Броколите се препоръчват за подобряване на работата на сърдечно-съдовата система, поддържане на метаболитните процеси в организма и укрепване на имунната система.
-
Лимони. Въпреки че лимоните имат кисел вкус, те съдържат алкализиращи елементи, които помагат в балансирането на pH нивата в организма. Богати на витамин C, тези плодове подпомагат и обновяването на клетъчните структури и предпазването от оксидативен стрес.
Ето до какви последици води нарушението на алкално-киселинния баланс:
- Мускулни спазми в областта на рамото и врата, лумбаго или до спазми в краката
- Агресивно поведение, лоша концентрация и неспособност за учене, мигрена и нарушения на съня
- Ако кръвта ни е високо киселинна - високо кръвно налягане, аритмия, инфаркти, инсулти, разширени вени и атеросклероза
- Парене зад гръдната кост, оригване и чувство на тежест, възпаления и гъбични инфекции на дебелото черво
- Киселините се отделят през кожата - това води до екзема, невродермит, псориазис, акне, кожни алергии, непоносимост към слънцето, гъбични инфекции и заболявания, пигментации
- Високата киселинност може да доведе до остеопориза, хронични ставни проблеми, възпаление на сухожилието, увреждане на хрущяла и артроза
Какви ползи носи Пробаланс?
- Снабдява с важни микроелементи и минерали, от които организма има нужда;
- Регулира киселинно-алкалния баланс и нивата на течности в тялото, благодарение на калия и натрия;
- Подобрява функционирането на мускулите, благодарение на магнезия и калция;
- Регулира кръвното налягане, благодарение на магнезия;
- Подобрява структурата на костите и зъбите, благодарение на калция;
- Помага при съсирването на кръвта, благодарение на калция;
- Подобрява производството на меланин в кожата, благодарение на медта;
- Подобрява метаболизма на глюкоза и синтеза на колаген, благодарение на медта